Czy to jest prawidłowy wynik ob dla mężczyzny?

Witam. Mam 31 jeden lat, meżczuzna i wynik ob wyszedl 8 czy to jest prawidłowy wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest to prawdopodobnie fizjologiczny, nie budzący zastrzeżeń poziom OB. Odczyn Biernackiego jest oczywiście zależny od wielu czynników, w tym masy, płci czy wieku. Dla mężczyzn przed 50. rokiem życia nie powinien przekraczać 15 mm/h. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ob-odczyn-biernackiego.

Natomiast proszę pamiętać, że wyniki badań należy interpretować w oparciu o konkretny przypadek – w oderwaniu od takich informacji, jak stan pacjenta, zgłaszane dolegliwości czy choroby przewlekłe nie ma to większego sensu.

W razie wątpliwości warto skorelować wynik OB. z pozostałymi wartościami morfologii krwi, a także poziomem białka c-reaktywnego, czyli CRP.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej szczegółów na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.