Co oznacza OB na poziomie 3?

Czy wynik OB 3 jest dobry? Czy jeśli ma się za mało, to może np wystąpić niska krzepliwość? Może to prowadzić do jakiejś choroby?

Wartości referencyjne różnią się w zależności od laboratorium, dlatego wynik powinna odnieść Pani do norm punktu, w którym wykonano oznaczenie. OB to bardzo niespecyficzny wskaźnik, coraz rzadziej używany w praktyce klinicznej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wskaźnik odczynu Biernackiego (OB) stosowany jest m.in. w wykrywaniu stanu zapalnego w organizmie. Wskazuje tempo opadania erytrocytów w niekrzepnącej krwi.

Co do prawidłowości wyniku, powinna Pani go odnieść do wartości referencyjnych podawanych w laboratorium, gdzie zostało wykonane badanie. Ciężko stwierdzić, czy taki poziom OB jest nieprawidłowy, ponieważ powinno się go zestawić z innymi badaniami i stanami klinicznymi.

Jeżeli wykonywała Pani badanie OB zlecone przez lekarza, zalecamy, aby to on interpretował wynik z uwzględnieniem Pani stanu klinicznego.

Wynik OB poniżej normy może wskazywać na niektóre choroby, takie jak anemia sierpowata oraz inne objawiające się niską krzepliwością krwi.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z treściami publikowanymi na naszej stronie, w której zostały poruszone problemy o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ob-odczyn-biernackiego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-ob-na-poziomie-2

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.