Co oznaczają rozbieżne wyniki w badaniach krzepnięcia krwi?

W zeszłym roku robiłam badanie na krzepliwość krwi w jednym labolatorium. Czas protrombinowy PT 13,90 sek [zakres referencyjny 10-14 sek], natomiast INR 1,20 [zakres referencyjny 0,80-1,20]. Wszystko ok. Kilka dni temu poszłam do innego labolatorium. PT 13,20 sek [zakres referencyjny 9,90-12,70] podwyższony i współczynnik INR 1,20 [zakres referencyjny 0,90-1,15] podwyższony. Skąd takie rozbieżności w zakresach referencyjnych? Czy to oznacza, że pogorszyła mi się krzepliwość?

Nie.
Różne laboratoria stosują różne metody oznaczania PT i przyjmują różne normy w zależności od zastosowanej metody.
Żeby można było porównywać wyniki między laboratoriami wprowadzono wskaźnik INR, który powinien mieć wartości takie same przy porównywaniu wyników z różnych laboratoriów.
U Pani INR jest dwukrotnie taki sam - 1.20. Natomiast różnice PT są nieznaczne i nie mają znaczenia klinicznego.