Na co wskazują te wyniki badań krwi?

Witam, w badaniach profilaktycznych krwi Ob - 15 PCT - 0,42 eGFR - poniżej normy fosfataza zasadowa - 116 Na jakie problemy mogą wskazywać takie wyniki i czyto już powód do rozpoczęcia leczenia? Czy i do jakiego specjalisty powinnam się udać? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nie napisała Pani, w jakim celu były wykonywane te konkretne badania. Czy choruje Pani przewlekle, czy przechodziła Pani ostatnio jakąś infekcję?

Parametry, które Pani oznaczyła w krwi wykonuje się głównie, aby stwierdzić, czy w organizmie toczy się proces zapalny.

OB, czyli odczyn Biernackiego jest markerem stanu zapalnego w organizmie. Parametr ten pomaga w diagnostyce wielu chorób, które przebiegają wraz ze stanem zapalnym. Badanie to ukazuje szybkość opadania erytrocytów (krwinek czerwonych) w krwi w ciągu jednej godziny. Normą dla Pani przedziału wiekowego jest zakres 6-12 mm/h. Wskazany wynik ukazuje niewielkie odchylenie od normy, jednakże można przypuszczać, że w organizmie toczy się jakiś proces zapalny. Należy jednak pamiętać, że istnieją czynniki fizjologiczne wpływające na podwyższenie OB, a są nimi między innymi: ciąża, stres, miesiączka a nawet spożyty posiłek.

Następnym zbadanym parametrem jest PCT, czyli prokalcytonina, która jest prohormonem kalcytoniny, gdzie jest wydzielana przez liczne komórki organizmu odpowiedzialne za stan zapalny. Pozwala to na monitorowanie stanu zdrowia, czy toczy się jakiś proces zapalny, głównie o podłożu bakteryjnym. Norma dla osoby dorosłej wynosi: 0.05-0.1 ng/ml. Pani podwyższony wynik mógłby wskazywać na zakażenie bakteryjne, przewlekłe procesy zapalne, czy choroby autoimmunologiczne.

Wskaźnik eGFR, o którym Pani wspomniała to szacowane przesączanie kłębuszkowe, oceniający funkcję nerek. Prawidłowy wynik wynosi >60ml/min/m2. Wartości poniżej tej granicy wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź nefrologiem.

Oznaczenie fosfatazy zasadowej natomiast przydatne jest w diagnostyce chorób wątroby, żółtaczki oraz chorób układy kostnego. Norma u osób dorosłych wynosi: 30-120 U/I. Pani wynik mieści się w górnej granicy normy.

Analizując wyniki badań proponujemy, aby skonsultowała się Pani z lekarzem rodzinnym, który oceni wartości tych parametrów i zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Zachęcamy też do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/fosfataza-alkaliczna

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-organizmu

https://portal.abczdrowie.pl/wskaznik-egfr-jak-przebiega-badanie-egfr-wskazania-do-badania-choroby-norma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.