Prokalcytonina (czyli PCT) której podwyższony poziom wykazał u Pani wynik badania jest wydzielana komórki w odpowiedzi organizmu na zadziałanie jakiegoś czynnika zapalnego.

PCT występuje naturalnie w krwi, jednak w niewielkich stężeniach, które gwałtownie rosną pod wpływem działania czynników zapalnych, takich jak m.in. toksyny bakteryjne.

Wysoki poziom PCT u dorosłych najczęściej spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym bądź grzybiczym. Zresztą jako marker stanu zapalnego, daje duże korzyści diagnostyczne, pozwala bowiem odróżnić zakażenie bakteryjne od infekcji wirusowej.

Oczywiście wysoki poziom PCT może być spowodowany również innymi czynnikami, chociażby stanem pourazowym.



Poziom leukocytów (czyli białych krwinek, do których zalicza się również limfocyty) może być wyższy m.in. po wysiłku czy w czasie stresu, jednak najczęściej ich wysoki poziom dowodzi istnienia stanu zapalnego w naszym organizmie. Więcej o leukocytach może Pani poczytać na stronie:

https://parenting.pl/podwyzszone-leukocyty-charakterystyka-norma-choroby



Ponieważ pojęcie "stanu zapalnego" jest bardzo szerokie (może przecież dotyczyć układu moczowego, oddechowego czy stawów) konieczna jest konsultacja lekarska.



Ziołolecznictwo oferuje liczne surowce w stanach zapalnych, jednak konieczna jest po pierwsze diagnoza a po drugie znane być muszą zaordynowane leki, tak by wspomagająca terapia ziołowa nie zakłóciła przebiegu leczenia.



Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta

www.poradazielarska.pl




0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty