Co może być powodem podwyższonego kwasu moczowego?

Dzień dobry czy mógł by mi ktoś udzielić informacji na temat moich wyników badań. Kwas moczowy 427 µmol/l 202,3 — 416,5. Co może być powodem podwyższonego kwasu moczowego? Poniżej podaję jeszcze inne podwyższony wyniki. Ciężar właściwy 1,030g/ml 1,015 — 1,025 %. Eozynocytów 5,9 % < 5,0. Pozdrawiam Jacek

Powodów podwyższonego poziomu kwasu moczowego jest wiele. Może to być kwestia niewłaściwej diety (np. dużo czerwonego mięsa), małej ilości spożywanych płynów, chorób (np. nadciśnienia), przejściowego zapalenia nerek.

Dlatego też sama informacja o poziomie kwasu moczowe bez szczegółowego wywiadu nie jest miarodajna. Najlepiej skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł więcej powiedzieć na podstawie wywiadu.

Dodam jeszcze, że choć kwas moczanowy kojarzony jest z dną moczanową (artretyzmem, podagrą) to napady dny występują również u pacjentów z prawidłowym poziomem kwasu moczowego a jego podwyższone stężenie (hiperurykemia) nie we wszystkich przypadkach prowadzi do objawów dny moczanowej. Jednak konsultacja z lekarzem jest tu jak najbardziej wskazana.

W przypadku podwyższonego poziomu kwasu moczanowego ziołolecznictwo dysponuje surowcami obniżającymi ich poziom, jednak ich stosowanie jest zależne od wielu czynników, w tym ewentualnych chorób współistniejących, dlatego ich stosowanie najlepiej konsultować ze specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeutą www.poradazielarska.pl