Czy te wyniki badań wskazują na toczeń lub RZS?

Witam . Czy ANa 1, 1: 160 typ świecenia plamisty I jąderkowy a takze dodatni ds Dna abs 43.0 moga wskazywac na toczen lub rzs ? Pozostałe wyniki oceny krwi sa w normie poza pozwyzszonym wynikiem Bazofili 0.13 Objawy kliniczne :niesymetryczne Bole stawow mniejszych jak i kolan, stop. Bole i obrzeki ( niewielkie) wystepuja przez kilka dni. Zaczerwienienie twarzy bez oznak rumienia motylkowego. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani głębszą diagnostykę pod kątem chorób autoimmunologicznych i schorzeń tkanki łącznej. Dzięki potwierdzeniu konkretnej przypadłości, można rozpocząć szybkie i właściwe leczenie.

Analizując Pani objawy, a także przedstawiony wynik przeciwciał ANA, można by stwierdzić, że w Pani organizmie prawdopodobnie toczy się pewien proces chorobowy. Trudno jednoznacznie na podstawie dotychczasowych badań stwierdzić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Dolegliwości, które Pani odczuwa są niejednoznaczne, czyli mogłyby wskazywać na którąś z chorób układowych, ale nie muszą.

Przeciwciała przeciwjądrowe ANA, które wyszły słabo dodatnie są bardzo istotne w ustaleniu konkretnej przypadłości. Warto zaznaczyć, że te przeciwciała u zdrowych osób nie powinny pojawiać się wcale. Są produkowane przez komórki układu odpornościowego, które są skierowane przeciwko własnemu organizmowi.

Dodatni dsDNA mógłby świadczyć o możliwości występowanie tocznia rumieniowatego. Istotne są przy tym obecne objawy ze strony każdego układu.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem reumatologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz pogłębionej diagnostyce.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy

https://portal.abczdrowie.pl/toczen-zlosliwa-choroba-o-ktorej-wciaz-malo-wiemy

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.