Jak rozumieć wynik potwierdzający chorobę tkanki łącznej?

Witam . Zdjagnozowono u mnie chorobę tkanki łącznej ( connective tissue disease) przyjmuje hydroxychloroquine 200mg raz dziennie. Z badań krwi wynika Ana 1: 160 , dsDna 43 .Objawy kliniczne :bole stawow, zmeczenie stawow , prawdopodobnie zapalenie stożka rotacyjnego ramiennia, sztywnosc palcow ( tylko przy zaostrzeniu) migreny, zmeczenie , wysypka po słońce, blister na wewnetrznej wardze . Usg dłoni w normie , x ray kolan I ramienia w normie .Bez oznak zapalnych . Bardzo prosze o wyjaśnienie co oznacza diagnoza - choroba tkanki łacznej - czy to oznacza ze choruje na toczen lub reumatoidalne zapalenie stawów ? - czy poprostu jest to choroba bez specyficznej nazwy , czyli to wszystko z czego składa sie tkanka łaczna ? - czy choroba tkanka łacznej ( connective tissue disease) to samo co mieszana choroba tkanka łaczna lub nie z indyfikowana choroba tkanki lacznej tylko w jednym przypadku sa objawy kliniczne I przeciwciala. Za wszelkie wyjasnienie z gory dziekuje .

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rozumiemy Pana obawy o stan swojego zdrowia. Prawidłowym krokiem było wykonanie dokładniejszych badań, aby móc postawić wstępną diagnozę.

Na podstawie wymienionych objawów oraz wykryciu przeciwciał przeciwjądrowych ANA, można by przypuszczać, że występuje u Pana pewna choroba tkanki łącznej. Takie dolegliwości, jak osłabienie, zmęczenie, bóle kostno – stawowe są charakterystyczne dla tej grupy schorzeń.

Proces rozpoznania konkretnej jednostki chorobowej może być długi. Bardzo często trudno jest jednoznacznie ocenić, z jaką chorobą mamy dokładnie do czynienia. Na tym etapie zazwyczaj określa się to mianem mieszanej choroby tkanki łącznej. Jest to ogólna dolegliwość, w której skład wchodzą objawy kilku chorób układowych, między innymi RZS, tocznia rumieniowatego, czy twardziny układowej.

W Pana przypadku wykryto marker dsDNA 43, którego obecność zazwyczaj świadczy o występowaniu tocznia rumieniowatego. Jednakże, aby określić precyzyjnie rodzaj schorzenia, należałoby rozszerzyć diagnostykę o badania wskazane przez lekarza.

Zalecamy zatem konsultację z lekarzem reumatologiem, który po dokładnej analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pana jakość życia.

Podobna tematyka została również poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.