Jak rozumieć takie wyniki badań ANA?

Witam, Poproszę o interpretację wyników badań : Test ANA1 met. IIF dodatni Test ANA2 - P/ciała przeciwjądrowe - i p. cytoplazmatyczne (ANA2) met. IIF, (dsDNA,AMA) - dodatnie Test ANA3 - P/ciała przeciwjądrowe - (m.in. histonowe, Ku, rib-P-Protein) (ANA3) met. Immunoblotingu - ujemne , DFS70 dodatnie Badanie na borelioze było dodanie, ale metoda western blot ujemne. Co należy dalej zrobić w przypadku takich wyników ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój o stan swojego zdrowia. Prawidłowo natomiast, że wykonuje Pan badania diagnostyczne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniał Pan, dlaczego było wykonywane badanie wykrywające przeciwciała ANA, a także, czy występują jakieś niepokojące objawy, jak: zmęczenie, osłabienie organizmu, bóle mięśni i stawów, dolegliwości neurologiczne, czy zmiany skórne.

Analizując przedstawiony wynik badania, można by stwierdzić, że przeciwciała przeciwjądrowe ANA wyszły dodatnie. Należy podkreślić, że taki rodzaj przeciwciał wykonuje się w celu zdiagnozowania którejś z chorób tkanki łącznej, czy schorzeń autoimmunologicznych.

W przypadku wykrycia antygenu dfs70 można wysnuć przypuszczenia, co do występowania takich chorób, jak: twardziny układowej, tocznia rumieniowatego, czy mieszanek choroby tkanki łącznej.

Jednakże należy podkreślić, że nie leczy się samego wyniku, tylko objawy. Zalecamy Panu konsultację z lekarzem reumatologiem, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/twardzina

https://portal.abczdrowie.pl/twardzina-ukladowa-charakterystyka-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.