Co znaczą te badania ANA 2 i ANA 3?

Prośba o interpretację badań ANA2 i ANA3 w podejrzeniu choroby reumatycznej i obecnym Hashimoto Witam. Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników badań ANA3 u kobiety w wieku 38 lat. Objawy choroby utrzymujące się od dłuższego czasu to zmęczenie, problemy z koncentracją, zwiększone zapotrzebowanie na sen (8-9 godzin w nocy i dodatkowe 2 godziny w ciągu dnia), wypadanie włosów, pogorszenie stanu cery, zaburzenia równowagi, pogorszenie wzroku i uczucie suchości oczu, niestabilność emocjonalna. Silne marznięcie i nadwrażliwość na zimno, włącznie z bólem nóg po chodzeniu w skarpetkach po chłodnej podłodze). Częste silne bóle głowy, bóle brzucha i biegunki. Silne bóle stawów, często uniemożliwiające normalne chodzenie, sztywność stawów utrzymująca się po przebudzeniu oraz przy dłuższym wykonywaniu tej samej czynności (trudności w utrzymaniu ołówka), przy czym w stawach nie ma obecnych dużych zmian w ich budowie, które mogłyby być odpowiedzialne za takie bóle (wykonane badanie USG kolana, niewielki wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej). Przy wchodzeniu po schodach potrzebne są przerwy co piętro. Stawy przy trudniejszych czynnościach silnie chrzęszczą. Chrzęszczenie występuje również przy poruszaniu szyją, wraz z bólem. Lekarz wykluczył RZS. Badanie w kierunku boreliozy ujemne. PPJ (ANA2) met. IIF i DID screening W badanej surowicy krwi metodą immunofluorescencji pośredniej /IIF/ STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych i przeciwcytoplazmatycznych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty, centromerów (ACA) w mianie 1:1280 oraz cytoplazmatyczny w mianie 1:160. Wartości referencyjne: miano < 160 - wynik ujemny miano = 160 - wynik słabo dodatni miano >=320 - wynik dodatni PPJ (ANA3) met. immunoblot (16 antygenów) RNP/Sm - intensywność 2 - klasa negatywne Sm - intensywność 2 - klasa negatywne SS-A natywne (60kDa) - intensywność 1 - klasa negatywne Ro-52 rekombinat (52) - intensywność 60 - klasa silnie pozytywny SS-B - intensywność 2 - klasa negatywne Scl-70 - intensywność 3 - klasa negatywne PM-Scl - intensywność 7 - klasa negatywne Jo-1 - intensywność 1 - klasa negatywne Centromer B - intensywność 97 - klasa silnie pozytywny PCNA - intensywność 15 - klasa pozytywny dsDNA - intensywność 0 - klasa negatywne Nukleosomy - intensywność 1 - klasa negatywne Histony - intensywność 0 - klasa negatywne Ribosomal-P-protein - intensywność 73 - klasa silnie pozytywny AMA-M2 - intensywność 5 - klasa negatywne DFS70 - intensywność 1 - klasa negatywne Kontrola - intensywność 124 - klasa silnie pozytywny P/c p. antygenom cytoplazmy neutrofilów (IIF) ANCA pANCA - dodatni cANCA - ujemny C-3c składowa dopełniacza - 1,20 (zakres 0,9 - 1,8) C-4 składowa dopełniacza - 0,13 (zakres 0,1 - 0,4)

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby móc sprawdzić przyczynę opisanych dolegliwości oraz ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Z przedstawionych wyników badań oraz wymienionych objawów, można by przypuszczać, że występują u Pani pewne choroby autoimmunologiczne, które mogą w taki sposób rzutować na organizm, wywołując opisane dolegliwości. Już występująca choroba zapalna tarczycy – Hashimoto może wskazywać nie wiele objawów, jak i podwyższone przeciwciała przeciwjądrowe ANA.

Wspomniane przeciwciała wykonuje się przy podejrzeniu występowania wielu chorób z autoagresji.

Obecność ANA mogłaby wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, na takie schorzenia, jak choroby reumatologiczne i tkanki łącznej.

Według wskazanego wyniku panelu ANA3, wystąpił silnie pozytywny centromer B, który mógłby w pewnym stopniu świadczyć o twardzinie układowej ograniczonej lub choroby reumatologicznej.

Ze względu na odległość, trudno jednak całkowicie ocenić Pani stan zdrowia oraz przedstawione wyniki badań. Zalecamy więc konsultację u lekarza reumatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Możliwe, że będzie konieczność wykonania dalszej diagnostyki i wprowadzenie właściwego leczenia, aby poprawić Pani, jakość życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej