Badanie przeciwciał ANA u 34-latki

Witam. Otoz mialam badanie ANA ktore wyszlo 1:320 typ homogen, nastepne zrobili mi badanie antydNS czy jakos takos sie to nazywlo. Co to oznacza? Co dalej?

Witam.
Odpowiadałem niedawno na bardzo podobne pytanie.

- Przeciwciała ANA (wynik dodatni), czyli przeciwciała przeciwjądrowe, służą do diagnostyki układowych chorób tkanki łącznej jak np. toczeń, twardzina itd.

- Mogą również występować w innych chorobach: zakażenia, nowotwory, choroby wątroby, płuc, skóry, po przeszczepach i implantach, w ciąży, u osób w podeszłym wieku.

- Ich obecność może być też spowodowana przyjmowaniem niektórych leków.

- Mogą również występować u zupełnie zdrowych ludzi (ma je kilka % zdrowej populacji).

Na podstawie wyniku samych przeciwciał nie można rozpoznać tocznia, muszą być spełnione inne dodatkowe kryteria. Poza tym obecność ANA może wiązać się z innymi schorzeniami, tak więc trzeba wrócić do lekarza i zastanowić się nad dalszym postępowaniem.

Pozdrawiam.
wizytylekarskie.org