Stany gorączkowe, bóle nóg, torbiele w piersiach i pozytywne ANA2

Pozytywne ANA2, IIF 1:160. Wystepowanie stanow goraczkowych, okazjonalne bole nog i plecow, incydent lysienia plackowatego I torbiele w piersiach I ma tarczycy. Jak interpretowac takie wyniki badan I czy moga one byc powiazane z w/w objawami? Dziekuje
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie przeciwciała występują w wielu chorobach reumatycznych i bez dodatkowych badań oraz obserwacji nie mamy ostatecznego rozpoznania. Nie każdy zespół od początku wymaga leczenia, warto pozostać pod
opieka reumatologa. Oznaczenie przeciwciał ANA (przeciwciał przeciwjądrowych) przeprowadza się w przypadku podejrzenia układowej choroby tkanki łącznej (tzw. kolagenozy). Na początku wykonuje się badanie ANA 1, czyli tzw. test przesiewowy stwierdzający, czy przeciwciała występują i jaki mają pod mikroskopem typ świecenia (np. homogenny, ziarnisty, obwodowy). W przypadku dodatniego wyniku ANA 1 wykonuje się dalsze testy (ANA 2 i ANA3), określające dokładny typ i miano przeciwciał. Niektóre typy przeciwciał wskazują na obecność poszczególnych chorób, np.: tocznia, zapalenia skórno-mięśniowego, zespołu Sjegrena , twardzinę układową.