Z jaką chorobą są związane takie wyniki?`

Dzień dobry. Lekarz reumatolog zlecił mi badanie PPJ (ANA3) met. immunoblot (15 antygenów) (ICD- 9 : O21) Wszystkie antygeny są negatywne, jedynie antygen Ribosomal-P- protein (RIB) intensywność 126- silnie pozytywny. OB, CRP i morfologia w normie Co to oznacza, jaka to choroba? Mam 78 lat, problemy z zawrotami glowy- od dłuższego czasu- jestem pod kontrolą neurolga. Zgłosiłam się do reumatologa z powodu bólu nóg.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani pewne badania, które mogą wskazać właściwy kierunek diagnostyki oraz ewentualnego leczenia.

Na podstawie wskazanych wyników, można by stwierdzić, że przeciwciała przeciwjądrowe ANA prawdopodobnie okazały się dodatnie, ze względu na podwyższony antygen RIB. Są to istotne informacje, co do dalszych czynności diagnostycznych.

Przeciwciała ANA wykonuje się w celu stwierdzenia i kontroli chorób tkanki łącznej, takich jak: toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, czy RZS, a także schorzeń na tle autoimmunologicznym.

W przypadku takiej diagnostyki istotne są odczuwane objawy, takie jak bóle mięśni i stawów, suchość w obrębie błoń śluzowych, zaczerwienienie skóry twarzy i rąk, zmiany skórne, czy również objawy neurologiczne.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia oraz aktualne wyniki badań. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem reumatologiem, który po precyzyjnej analizie Pani wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że taki wynik badania będzie do dalszej obserwacji i przyszłej kontroli.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/toczen-rumieniowaty-ukladowy-choroby-wspolistniejace-i-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.