Szanowny Panie,
Prawidłowo, że wykonał Pan dodatkowe badania w kierunku chorób autoimmunologicznych. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku różnych schorzeń. Dzięki temu można w porę wychwycić pewne przypadłości i rozpocząć właściwe leczenie.
Choroba Hashimoto wraz z podwyższonymi przeciwciałami przeciwtarczycowymi może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, chociaż stosunkowo częściej dotyczy to płci żeńskiej.
Przeciwciała ANA nie są standardowo wykonywanym badaniem przy chorobach tarczycy, jednakże, jeśli istnieją przesłanki, co do innych schorzeń, warto je wykonać.
Przeciwciała przeciwjądrowe ANA są autoprzeciwciałami skierowanymi przeciwko strukturom jądra komórkowego własnego organizmu. Należy podkreślić, że u osób zdrowych nie powinny pojawiać się one pojawić.
Taka diagnostyka jest bardzo pomocna przy wykrywaniu takich chorób, jak: tocznia rumieniowatego układowego (SLE), twardzinie układowej, chorobie Raynauda, a także zespole Sjogrena.
Badanie to wykonuje się u osób, u których występują stany zapalne, objawy skórne, a także dolegliwości ze strony różnych układów, jak pokarmowego, krążenia, oddechowego, czy nerwowego.
Analizując Pana wynik badania, można by stwierdzić, że wystąpiło niskie miano (1:100) przeciwciał, co mogłoby oznaczać wynik graniczny. Przy braku objawów, wynik powinno się powtórzyć po 6. miesiącach.
Przy wykryciu danych antygenów, wynik mógłby wskazywać na pewne ryzyko zachorowania na toczeń rumieniowaty układowy. Jednak, dotychczasowe miano jest niskie, a ogromne znaczenie mają towarzyszące objawy.
Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem reumatologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak rozumieć te wyniki badań przeciwciał ANA? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak rozumieć takie wyniki badań ANA? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Z jaką chorobą są związane takie wyniki?` – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- O czym świadczy poziom ANA? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy te wyniki badań wskazują na toczeń lub RZS? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przeciwciała przeciwjądrowe – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy moje wyniki wskazują na twardzinę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczy ten wynik ANA 4 przy niedoczynności? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Badanie przeciwciał ANA u 34-latki – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Rumień na przedramieniu i badania w kierunku chorób reumatologicznych – odpowiada Lek. Krystyna Gałązka