Czy takie wyniki mogą wskazywać na jakąś chorobę autoimmunologiczną?

Dzień dobry,od maja zmagam się z gorszymi wynikami badań. Moje leukocyty są na granicy 3,2 tyś, nie mam eozynofili i bazofili. Neutrofile 1.5. Pojawiła się bardzo męcząca pokrzywka,chodziłam z nią do alergologa. Wszystkie testy wychodziły dobrze,więc pani alergolog poprosiła o badanie tej pokrzywki w innym kierunku. Lekarz dał mi dodatkowe badania na OB, które wyszło mi 21, CRP z wynikiem 11 i czynnik reumatologiczny ( RF) wyszedł mi 17,9. Od roku zmagam się też z uporczywym kaszlem. Branie wit.D i innych leków nie pomogło w polepszeniu wyników badań.Dostałam skierowanie do reumatologa w trybie pilnym. Czy takie wyniki mogą wskazywać na jakąś chorobę autoimmunologiczną?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę, aby poznać przyczynę istniejących dolegliwości. W takim wypadku tylko rozszerzenie badań pomoże wskazać źródło opisanych problemów.

Zalecamy w związku z tym udać się na wizytę stacjonarną do lekarza reumatologa, który będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu, diagnostyce oraz leczeniu.

W pierwszej kolejności warto by było wykonać ponowną morfologię wraz z czynnikami zapalnymi, ASO, a także test przesiewowy w kierunku przeciwciał przeciwjądrowych ANA. W przypadku wyniku dodatniego powinno się wykonać pogłębienie oceny autoprzeciwciał. Z kolei wykryte miano dodatnie w tym przypadku może oznaczać występowanie chorób tkanki łącznej, jak: toczeń rumieniowaty, RZS, czy twardzina układowa.

Postawienie konkretne diagnozy w przypadku chorób układowych wymaga dużo czasu, cierpliwości oraz wielu dokładnych badań, biorąc pod uwagę współistniejące choroby przewlekłe, obecny stan pacjenta i występujące dolegliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/nefropatia-toczniowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.