Dlaczego mam podwyższone CRP?

witam mam pytanie odnośnie moich wyników badań: mam 37 lat badanie CRP wyszło 2,21mg/dl, OB 14mm/h, morfologia w normie jedynie eozynofile 0,09 - niby poniżej normy. Czy w związku z wysokim CRP mam powody do obaw? nadmienię, że miałam bardzo obfity okres - nigdy wcześniej takiego nie było i bardzo bolało mnie w prawym podbrzuszu. badanie wykonałam 6 dniu cyklu(okres jeszcze trwał). dodatkowo wykonałam usg jamy brzusznej - lekarz stwierdził że wszystko jest ok- sprawdził tez wyrostek robaczkowy- nic się nie dzieje. Więc teoretycznie wszystko dobrze więc skąd podwyższone CRP? czy taki wynik budzi niepokój?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani profilaktycznie badania krwi. Morfologia oraz parametry zapalne ukazują aktualny stan organizmu oraz, czy nie toczy się aktualnie jakiś proces zapalny.

Analizując przedstawione wyniki badań, nie stwierdza się istotnych odchyleń od normy. Przede wszystkim badane CRP jest w przyjętym zakresie referencyjnym. Nie wiemy dokładnie, jakie były granice normy w laboratorium, w którym wykonywała Pani badania, ale zazwyczaj prawidłowe CRP wynosi do 5 lub 10 mg/dL.

Odnośnie OB, tutaj wynik nieznacznie przekracza wyznaczoną normę. Odczyn Biernackiego jest markerem stanu zapalnego i sprawdza szybkość opadania krwinek czerwonych w ciągu jednej godziny. Prawidłowy poziom dla kobiet w Pani wieku wynosi: 6 - 12 mm/h. Wynik ten może świadczyć o lekkim stanie zapalnym, wynikającym chociażby z występowania próchnicy. Może również tak się dziać po przebytej miesiączce.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym w celu omówienia wyników Pani badań.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wysokiego-ob

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.