Skąd wzięło się podwyższone CRP?

Miałam podwyższone CRP 2,63 mg/dl oraz OB 39 mm/h. Bolały mnie nogi w kolanach oraz kostkach. Miałam również opuchnięte stopy. Po zastosowaniu przez 10 dni Cipronexu i Vessel due F wyniki trochę uległy zmniejszeniu i ostatnio wynosiły CRP 2,14 mg/dl, OB 26 mm/h. Obecnie biorę Doxycyclinum TZF 100 mg 1x, Metypred 4 mg 1x, Vessel due 2x i Galvenox 500 mg 2 x. Opuchlizna ustąpiła prawie całkowicie. Prawie nie bolą mnie stawy. O czym świadczy podwyższone CRP? Jaka to może być choroba? Jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Mam 54 lata. Ciśnienie w normie. Morfologia, glukoza, cholesterol, trójglicerydy, kreatynina, mocznik, kwas moczowy i mocz prawidłowe. Proszę o informacje.

Witam! CRP oraz OB są wykładnikami stanu zapalnego. Są to nieswoiste badania, które mogą wzrastać m.in. w chorobach infekcyjnych jak i układowych (reumatycznych). W Pani przypadku nie można powiedzieć dokładnie jaką chorobą mogą być spowodowane, natomiast sugerują obecność stanu zapalnego. Aby powiedzieć coś więcej o torze diagnostycznym konieczne jest uzupełnienie wywiadu chorobowego (np. od jak dawna występują dolegliwości, czy występuje sztywność poranna, czy przed problemami ze stawami przytrafiły się infekcje, czy zdarzyło się ugryzienie przez kleszcza) oraz szczegółowe badanie fizykalne (z dokładnym badaniem stawów). Biorąc pod uwagę Pani dolegliwości oprócz wykonanych badań warto rozważyć wykonanie oznaczenia czynnika reumatoidalnego. Jeśli chodzi o inne badania (np. obrazowe, przeciwciała) to powinny zostać zlecone dopiero po konsultacji z reumatologiem, który zdecyduje o tym czy są wskazania do ich wykonania. Obecnie można stwierdzić, że możliwą komponentą jeśli chodzi o obrzęki stóp jest przewlekła niewydolność żylna. Zlecone leki powinny zmniejszyć stan zapalny i poprawić krążenie żylne. Proponuję pozostać pod opieką reumatologa. Pozdrawiam serdecznie!