Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 2 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwój emocjonalny dziecka: Pytania do specjalistów

O czym może świadczyć takie zachowanie mojego dziecka?

Witam. Syn ma 4.5 roku. Jest bardzo nieśmiały dzieckiem w stosunku co do dzieci jak i dorosłych. Buzia mu się nie zamyka tylko w domu przy nas[rodzicach] jak ktoś nas odwiedza ten siedzi po cichu i nie odpowiada na pytania.... Witam. Syn ma 4.5 roku. Jest bardzo nieśmiały dzieckiem w stosunku co do dzieci jak i dorosłych. Buzia mu się nie zamyka tylko w domu przy nas[rodzicach] jak ktoś nas odwiedza ten siedzi po cichu i nie odpowiada na pytania. Nie odzywa się też do dziadków lecz bawiąc się z kuzynistwem u nich nie zwraca na nich uwagi i wtedy normalnie mówi, śmieje się jest wesołym dzieckiem, nawet zaczepia dziadków. W przedszkolu jest ten sam problem. Odzywa się tylko zdawkowo do przedszkolanki.na placu zabaw bawi się sam. Ucieka wręcz kiedy inne dziecko się zbliża. MOIMzdaniem ma potrzebę kontaktu z dziećmi ale jest bardzo nieśmiały, nie ufny co mam robić?jak mu pomóc? Psycholog nic nie podpowiada zwala to na afazje motoryczna. Dodam że syn mówi dużo do nas rodziców, w domu to mała gadula z niego a przy osobach trzecich cichy chłopczyk, kiwajacy głową lub odpowiadający mi na pytania do ucha.Syn w przedszkolu ma logopede oraz powinien uczęszczać na WWR którego niestety w tej chwili nie realizujemy z związku z pandemia.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska
Dr Mieczysław Bakun
Dr Mieczysław Bakun

O czym świadczą napady agresji u kilkulatka?

Witam , Chciałam się dowiedzieć o tym czy mój syn rozwija się właściwie . Teraz będzie kończył 3 latka w sierpniu . Jednak mam obawy co do jego rozwoju . Jak miał 2 latka i 4 miesiące to urodził się... Witam , Chciałam się dowiedzieć o tym czy mój syn rozwija się właściwie . Teraz będzie kończył 3 latka w sierpniu . Jednak mam obawy co do jego rozwoju . Jak miał 2 latka i 4 miesiące to urodził się mój drugi syn . I do tej pory było tak ze mama jest tylko dla niego dostępna cały czas ( chciałam dodać ze wróciłam do pracy jak mały miał 9 miesięcy ) Wiec był przyzwyczajony zostawać z babcia ciocia dziadziem czy tatem . Nie było najmiejszwgo problemu . Ale odkąd pojawił się młodzszy syn na świecie to mój starszy ( o którym mowa ) zmienił się nie dopoznia. Zaczął się złościć i denerwować i płakać z byle błachego powodu jak mu np . Ciuchcia złe zjechała z torów alebo nie umiał poradzić sobie z autkiem np. Złożeniem go , albo jak mu szynka z kanapki zleciała ( sam je od dawna ) albo krompka chleba się mu połamała . Tobonprstu takie blache sprawy. Teraz chodzi do przedszkola i nie potrafi się integrować z dziećmi i nie za bardzo chce słuchać Pani a nie mo już mowy o Żninie pampersa. Często krzyczy , piszczy i się szybko irytuje . My z mężem raczej się nie kłócimy przy nim . Nie wiem czy to zazdrość o brata mlodzszego czy nie potrafi radzić sobie z emocjami ? Nie wiem czy iść do psychologa ,? Czy to normalny etap rozwoju 3 latka . Chciałam zaznaczyć ze zmieniliśmy kraj , wcześnie była Anglia a od 2 miesięcy mieszkamy w Polsce . Ja jako matka staram się poświecić mu jak najwiecej czasu mogę ale on widzi ze brat jest cały czas na moich rękach i płacze . Jest mi / nam bardzo ciężko i nie winy co robić z jego złością . Za bardzo nie chcemy z nim wychodzić do ludzi bo bardzo nas to przeraża jak in się zachowuje w towarzystwie . Ze się złości i wymusza na swoim . Jest nam wstyd za jego napady agresji . Co robić ? Proszę o radę . Pozdrawiam Ewelina

Gdzie zwrócić się o pomoc, jeśli dziecko doznaje przemocy?

Witam mam pytanie dziecko doznaje przemocy w szkole dyrektor szkoły nie reaguje gdzie powinnam się zwrócić.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Dr n. med. Jolanta Uchman
Dr n. med. Jolanta Uchman

Co zrobić, gdy dziecko przejawia lęk separacyjny?

Dzień dobry. Moja córka ma 2 lata i 2 miesiące. Od zawsze sama zasypia w swoim łóżeczku w swoim pokoju. Po powrocie że wczasów, gdzie byliśmy 2 tygodnie podczas których zasypiała o późniejszych godzinach w wózku nie odstępuje mnie na... Dzień dobry. Moja córka ma 2 lata i 2 miesiące. Od zawsze sama zasypia w swoim łóżeczku w swoim pokoju. Po powrocie że wczasów, gdzie byliśmy 2 tygodnie podczas których zasypiała o późniejszych godzinach w wózku nie odstępuje mnie na krok. Ciągle mówi, że chce mamę trzymać za rączkę i nigdzie nie mogę bez niej iść. Informuję ja np. że idę do kuchni umyć butelkę, ona przerywa zabawę i idzie ze mną. Co mam począć? Czy możliwe, żeby lek separacyjny wystąpił teraz? W takim nasileniu? Oczywiście o spaniu samej w pokoju nie ma mowy. Muszę leżeć obok na ziemi i wtedy szczęśliwe dziecko zasypia. Jak tylko wyjdę na chwilę to jest płacz i wołanie. Czy powinnam udać się z nią do psychologa? Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Dr Anita Rawa-Kochanowska
Dr Anita Rawa-Kochanowska

Czy moje 2,5-letnie dziecko rozwija się prawidłowo?

Witam serdecznie Mam niespełna 2,5 letniego syna. Bardzo niepokoi mnie jego zachowanie. Początkowo nie brałam tego aż tak bardzo do siebie bo wiele osób mówiło mi że to normalne, że jeszcze jest mały itd ale ja czuję że jest coś... Witam serdecznie Mam niespełna 2,5 letniego syna. Bardzo niepokoi mnie jego zachowanie. Początkowo nie brałam tego aż tak bardzo do siebie bo wiele osób mówiło mi że to normalne, że jeszcze jest mały itd ale ja czuję że jest coś nie tak i teraz nawet inni zauważają ze jest coś nie tak. Syn nic nie mówi tylko mruczy, albo mówi "po swojemu", macha rączkami jak się cieszy, i zazwyczaj wtedy kręci się w koło. Zauważyliśmy że nie reaguje na swoje imię i nie wykonuje poleceń. Dla niego liczy się tylko mama i tata. Jeździmy często do dziadków, mojego rodzeństwa gdzie jest dużo ludzi. Syn wtedy nie bawi się z innymi tylko sam. Jak jest głośno potrafi zatkać uszy. Nie ma opcji żeby poszedł do kogoś innego na ręce jak w pobliżu jest mama lub tata. Jak nas nie ma to pójdzie ale też po jakimś czasie. Porównując go do starszej córki jest kompletnie inny. Nie interesują go książki w celu oglądania ich, on je po prostu rwie albo gryzie. Klocki nie układa tylko my mu coś budujemy a on automatycznie to rozwala. Najlepsza zabawa dla niego to rwanie gazet i pudełek od zabawek i wkładanie ich do buzi. Syn nie potrafi pokazać w książęczce zwierzaka i go naśladować, go nawet to nie interesuje jak próbuje go nauczyć. Bawi się traktorkami, jeździ nimi tam i spowrotem lub kręci ich koła. Pierwsze co robi jak wstaje to leci pod telewizor żeby włączyć muzykę lub bajkę. Bardzo dużym problem jest nakarmienie go. Syn nie chce jeść nowych potraw. Nie chcę jeść mięsa. Je tylko zupy mleczne, zupy, serki, rogalik. Ogolnie jak. Zobaczy coś nowego to od razu ucieka. Muszę mu pierwszy kęs pchać na siłę żeby spróbowal ale to też nie zawsze się udaje żeby potem to zjadł. Jest radosnym żywiołowym chłopcem ale takim "mało kumatym". Potrafi tylko psocic.. Wszystko pcha do buzi i po prostu gryzie albo je. Ze snem nie ma zadnych problemów. Od września idzie do przedszkola ale obawiam się tego że on sobie nie poradzi. On nie umie sam zjeść trzymając łyżkę w ręce. Jak chce wsadzić go w siedzisko i dać mu jeść samemu to się wyrywa i nie ma mowy żeby go tam posadzić. Proszę o pomoc, od czego mam zacząć... Gdzie zacząć szukać pomocy.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Z jakim lekarzem należy skonsultować takie zachowanie dziecka?

Witam. Mam problem do jakiego lekarza udać się z moim 4 letnim synem, ponieważ gdy się ekscytuje, cieszy to podskakuje, a gdy mu się zwraca uwagę żeby tego nie robił to cały się spina. Skacze jak mu się coś podoba,... Witam. Mam problem do jakiego lekarza udać się z moim 4 letnim synem, ponieważ gdy się ekscytuje, cieszy to podskakuje, a gdy mu się zwraca uwagę żeby tego nie robił to cały się spina. Skacze jak mu się coś podoba, jak nie może się czegoś doczekać, jak się czemuś przygląda. Potrafi skupić się np na oglądanej bajce i nie skakać, ale większość swojego dnia skacze. Potrafi nawet chodzić w podskokach. Jest również wybuchowy. Potrafi siedzieć przytulony, ale za chwilę się odwróci i uderzy, zrobi komuś coś przykrego. Sobie nie robi krzywdy. Zauważyłam też że od niedawna gdy próbuje zasnąć lub rano, jak się obudzi mruczy sobie coś pod nosem. Z mężem nie mamy pojęcia gdzie się udać z tym problemem,do psychologa, a może neurologa.. Bardzo prosimy o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Jak mam zareagować w takiej sytuacji?

Witam! Jestem mamą 16-latki, kilka dni temu, przez zupełny przypadek odkryłam, że moje dziecko kaleczy się i ma myśli samobójcze. Córka zapisuje to wszystko w notesie. Problemem jest niedawne odejście męża, brak częstego kontaktu z nim, jej wygląd, szkoła...a nawet... Witam! Jestem mamą 16-latki, kilka dni temu, przez zupełny przypadek odkryłam, że moje dziecko kaleczy się i ma myśli samobójcze. Córka zapisuje to wszystko w notesie. Problemem jest niedawne odejście męża, brak częstego kontaktu z nim, jej wygląd, szkoła...a nawet koleżanki, które cały czas przedstawia w rozmowach ze mną jako najbliższe. Na co dzień jest pogodnym dzieckiem, nie zamyka się w sobie, każdy problem staram się rozwiązywać na bieżąco. Jednak w głowie mojego dziecka są inne emocje i myśli niż mi pokazuje. Jak zareagować? Jeśli dowie się, że to przeczytałam, będzie jeszcze gorzej. Co robić w takiej sytuacji?
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski
Patronaty