Czy torbiel może uciskać mózg i powodować opóźnienie w rozwoju dziecka?

Dzień dobry, u mojego 3 letniego synka z KT wykryto torbiel pajęczynówki lewego płata skroniowego, która modeluje kość skroniową. Torbiel jest wielkości 25mm na 45mm. Syn nie skarży się na żadne bóle głowy itd. Jedynie co to ma opóźniony rozwój mowy, mówi niewyrażnie. Mam pytanie do Pani czy taka torbiel może uciskać mózg w sposób taki, że nie daje żadnych objawów u dziecka i czy może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka. Z badania dna oka wynika że nie ma tarczy zastoinowej. Pozdrawia

Dzień dobry.
Anomalia w mózgu jaką jest torbiel w lewym płacie skroniowym może wpłynąć na zaburzenia w rozwoju mowy dziecka. Radziłabym udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalisty neurologopedy, który po zbadaniu neurologopedycznym dziecka i dokładnym zapoznaniem się z dokumentacją medyczną ustali program ćwiczeń logopedycznych.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl