Co robić z pieczeniem i łzawieniem oczu?

Dzień dobry, Od kilku lat bardzo mocno łzawią i pieką mnie oczy, szczególnie w pozycji leżącej i przy dużym natężeniu światła. Wylewające się łzy drażnią skórę wokół oczu, która piecze i jest mocno zaczerwieniona, a następnie powstają w miejscach spływu łez strupy, podobne do zmian łuszczycowych (wygląda, jakby to było uczulenie na własne łzy). Wszelkie alergie są wykluczone, badanie dna oka nic nie wykazuje, żadnych wad wzroku. Pobocznie cierpię na Hashimoto od dwóch dekad (mam 35 lat). Żadne krople do oczu nie pomagają. Bardzo proszę o informację, co można z tym zrobić i w jakim kierunku podążać, ponieważ każdy rozkłada ręce, a inni specjaliści biorą to za wymysły, skoro badania okulistyczne na nic nie wskazują. Pozdrawiam serdecznie,

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn łzawienia może być wiele. Nadmierne łzawienie pojawia się najczęściej w przypadkach: alergii, obecności ciała obcego w oku, światłowstrętu, gradówki czy podwinięciu powieki. Taka sytuacja powinna być stale obserwowana.

Odnosząc się do choroby Hashimoto, istnieją pewne badania mogące powiązać to schorzenie z sytuacją nadmiernego łzawienia. W przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy zdarza się, że może ona prowadzić np. do zespołu suchości oka, tym samym powodując pieczenie narządu wzroku oraz częste napady łzawienia.

Pomimo braku wykazania nieprawidłowości podczas badań okulistycznych, dalej zalecamy częstą diagnostykę w tym kierunku, ponieważ jeżeli problem występuje, to musi istnieć jakaś jego przyczyna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zespołu suchego oka:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.