Co robić z tym bólem i łzawieniem oczu?

Mam 25 lat i noszę soczewki kontaktowe odkąd wykryto u mnie wadę wzroku, czyli 6 lat temu. Są dobrze dobrane. Używanie soczewek zawsze odbywa się higienicznie. Zawsze mocno się malowałam, ale makijaż również wykonywałam w odpowiedniej kolejności, tzn. najpierw soczewki, później malowanie. Od kilku miesięcy po około 2h od pomalowania się nawet lekko, oczy pieką, łzawią, robią się czerwone. Czasami boli to tak okropnie, że puchną mi powieki i ledwo widzę. Ból ustępuje dopiero po około dobie po zdjęciu soczewek. Ciągle używam tych samych kosmetyków, sprawdzałam nawet czy składy się nie zmieniały, ale nie. Próbowałam używać kosmetyków dla alergików, ale również nie ma poprawy. Zakrapiane kroplami nawilżającymi też nie przynosi efektów. Co może być przyczyną tego bólu i łzawienia? Kiedyś nie miałam tego problemu. Gdy się nie maluję, oczy nigdy nie pieką, ani nie są suche.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, który Pani opisuje może występować chwilowo lub być spowodowany przez konkretne czynniki.

Na podstawie wskazanych objawów, można by stwierdzić, że prawdopodobną przyczyną dolegliwości ze strony narządu wzroku jest używanie soczewek kontaktowych lub stosowanie kosmetyków do makijażu oka.

Mogła wystąpić reakcja alergiczna na składnik kosmetyków, bądź na materiał, z którego wykonane są szkła kontaktowe.

Podrażnienie, zaczerwienienie, łzawienie i suchość oka może wywołana różnymi czynnikami środowiskowymi, a także, jako efekt alergii kontaktowej.

Ze względu na odległość zalecamy Pani konsultację z lekarzem okulistą, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i właściwym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-czerwonego-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.