Co znaczy szczypanie oraz łzawienie oczu?

Witam, od kilku dni szczypią oraz łzawią mi oczy do tego jestem ospały i zmęczony. Proszę o opinie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

łzawienie i pieczenie oczu może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą: zapalenie spojówek, brzegów powiek lub kanalika łzowego, wrastanie rzęs, jęczmień, urazy mechaniczne takie jak zadrapanie, bądź też zespół suchego oka.

W Pana przypadku, gdy oprócz łzawienia i pieczenia dochodzi również zmęczenie i ospałość, problem może leżeć w astenopii. Astenopia polega na zmęczeniu oczu. Nie jest to choroba, tylko zespół objawów. Jeżeli Pana styl życia polega na ciągłym wytężaniu wzroku poprzez pracę przed ekranem komputera lub telefonu, to powinien Pan się zastanowić nad zaopatrzeniem w odpowiednie okulary, które zmniejszą podatność na zmęczenie.

Należy pamiętać, że przyczynami braku energii oprócz zbyt małej ilości snu, mogą być też choroby tarczycy, wątroby, czy nerek, dlatego dla pewności zalecamy, oprócz wizyty u okulisty, także kontakt z lekarzem rodzinnym, który mógłby zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, w celu lepszego zrozumienia Pana problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/lzawienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.