Co to jest krwawienie podpajęczynówkowe i jak często można robić tomografię?

Jak w tytule - co to jest krwawienie podpajęczynówkowe i jak często można robić tomografię?

ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Krwawienie podpajęczynówkowe to krwawienie do jednej z przestrzeni w mózgu. Najczęściej (choć nie zawsze) wynika ono z pęknięcia nieprawidłowego naczynia w mózgu (tętniaka). W celu wykrycia krwawienia podpajęczynówkowego wykonuje się tomografię komputerową głowy, która wykrywa takie krwawienie w 97% przypadków. W sytuacjach wątpliwych, dodatkowo wykonuje się nakłucie lędźwiowe. Prawidłowe wyniki obu tych badań wykluczają występowanie krwawienia podpajęczynówkowego. W przypadku krwawienia podpajęczynopwkowego warto wykonać również badanie angio TK głowy, które jest w stanie wykazać ewentualną nieprawidłowość naczyń mózgu.

Tomografię komputerową najlepiej wykonywać rzadko, gdyż jest to promieniowanie rentgenowskie, które nie jest obojętne dla zdrowia. Jednak w przypadku wskazań życiowych (a takim wskazaniem jest podejrzenie krwawienia podpajęczynówkowego lub potwierdzone krwawienie podpajęczynówkowe) tomografię komputerową wykonuje się tak często, jak wymaga tego stan pacjenta (w zależności od dynamiki objawów). Ponadto w przypadku każdego krwawienia w mózgu (w tym też krwawienia podpajęczynówkowego) wskazane jest wykonanie badania kontrolnego przed wypisem ze szpitala.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty