Czy jest ryzyko zagrożenia życia przy takim krwawieniu?

Krwawienie podpajęczynówkowe spowodowane samoistnie a pourazowe krwawienie podpajęczynówkowe czy w obu przypadkach stan zagrożenia życia jest taki sam?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko określić, który ze stanów jest groźniejszy, ponieważ wszystko zależy od konkretnego przypadku. Należy jednak podkreślić, że w obu przypadkach występuje zagrożenie życia i pacjent potrzebuje pilnej hospitalizacji.

Jeśli chodzi o samoistne krwotoki podpajęczynówkowe, to pojawiają się one najczęściej podczas udaru mózgu lub w wyniku pęknięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego. Diagnoza potwierdzana jest najczęściej dzięki badaniu tomografii komputerowej (w bardziej skomplikowanych przypadkach poprzez nakłucie odcinka lędźwiowego), a leczenie odbywa się na stole operacyjnym.

Poniżej zamieszczam linki do pytań innych użytkowników, którzy zadali podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-krwawienie-podpajeczynowkowe-i-jak-czesto-mozna-robic-tomografie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-krwawienie-podpajeczynowkowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.