Witam,
szczególne obostrzenia w przypadku częstotliwości wykonywania RTG, z uwagi na zwiększoną podatność na szkodliwe promieniowanie, faktycznie dotyczą młodych osób – ale do 20. roku życia. Wówczas RTG wykonuje się tylko, gdy jest to absolutnie konieczne. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-wykonywac-przeswietlenie-roznych-czesci-ciala.
Oczywiście badanie rentgenowskie nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia, ponieważ tkanki ciała pochłaniają promieniowanie. Stąd wykonanie RTG można wykonać tylko ze skierowaniem od lekarza, gdyż to do niego należy ocena konieczności wykonania badania, a także bezpieczeństwa. Nie istnieje pojęcie dawki granicznej promieniowania – badanie RTG wykonuje się, gdy korzyści płynące z tej metody diagnostycznej przewyższają ewentualne szkody. Czyli właśnie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niektóre grupy zawodowe muszą wykonywać RTG klatki piersiowej cyklicznie, natomiast w teorii zdrowy człowiek powinien takie badanie wykonywać raz na 2 lata (palacze nawet raz w roku!).
O RTG klatki piersiowej szerzej traktuje materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej.
Stąd na Pani pytanie odpowiedzieć szczegółowo może tylko lekarz, który kieruje Panią na badania – na pewno weźmie pod uwagę przede wszystkim Pani dolegliwości czy historię medyczną. Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną wydaje się, że badanie RTG można zaklasyfikować jako tzw. „mniejsze zło”, ponieważ płuca nie są unerwione i nawet zapalenie płuc (w przebiegu choroby covid-19) czy sarkoidoza lub rak mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Częstość wykonywania RTG klatki piersiowej – odpowiada Lek. Marcin Rutkowski
- Czy badania RTG mogły mi zaszkodzić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy podwójne RTG ma negatywny wpływ na organizm dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można wykonać kilka badań RTG jednego dnia? – odpowiada Mgr Damian Starzyk
- Jak rozumieć ten wynik badania płuc? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić RTG klatki piersiowej 33-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy RTG zęba zaszkodziło mojej ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Badania RTG dziecka w wieku 8 miesięcy – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Czy badania RTG są groźne dla organizmu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy RTG zaszkodziło zarodkowi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie