Czy można tak często wykonywać RTG?
Dzień dobry. Trzy miesiące temu miałam wykonane RTG klatki piersiowej. Obecnie dostałam ponownie skierowanie na RTG klatki piersiowej z uwagi na długo utrzymujący się kaszel. Czy wykonanie badania RTG tego samego obszaru w tak krótkim odstępie czasu jest bezpieczne? Dodam, że mam 27 lat, a czytałam, że im młodszy organizm, tym bardziej szkodliwe jest dla niego promieniowanie.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
szczególne obostrzenia w przypadku częstotliwości wykonywania RTG, z uwagi na zwiększoną podatność na szkodliwe promieniowanie, faktycznie dotyczą młodych osób – ale do 20. roku życia. Wówczas RTG wykonuje się tylko, gdy jest to absolutnie konieczne. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-wykonywac-przeswietlenie-roznych-czesci-ciala.
Oczywiście badanie rentgenowskie nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia, ponieważ tkanki ciała pochłaniają promieniowanie. Stąd wykonanie RTG można wykonać tylko ze skierowaniem od lekarza, gdyż to do niego należy ocena konieczności wykonania badania, a także bezpieczeństwa. Nie istnieje pojęcie dawki granicznej promieniowania – badanie RTG wykonuje się, gdy korzyści płynące z tej metody diagnostycznej przewyższają ewentualne szkody. Czyli właśnie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niektóre grupy zawodowe muszą wykonywać RTG klatki piersiowej cyklicznie, natomiast w teorii zdrowy człowiek powinien takie badanie wykonywać raz na 2 lata (palacze nawet raz w roku!).
O RTG klatki piersiowej szerzej traktuje materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej.
Stąd na Pani pytanie odpowiedzieć szczegółowo może tylko lekarz, który kieruje Panią na badania – na pewno weźmie pod uwagę przede wszystkim Pani dolegliwości czy historię medyczną. Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną wydaje się, że badanie RTG można zaklasyfikować jako tzw. „mniejsze zło”, ponieważ płuca nie są unerwione i nawet zapalenie płuc (w przebiegu choroby covid-19) czy sarkoidoza lub rak mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.