Czy badania RTG są groźne dla organizmu?

Dzień dobry,przez ostanie 6 miesięcy miałem 3 razy badanie RTG (marzec - jamy brzusznej, maj -zębów,oraz we wrześniu klatki piersiowej) czy takie badanie jest bezpieczne? jeśli nie to proszę napisać jakie badanie mogę zrobić by wykluczyć lub potwierdzić np. nowotwór itp. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pan powodów do obaw – choć promieniowanie X faktycznie może być obciążające dla organizmu i są grupy pacjentów, u których nie powinno być przeprowadzane badanie RTG, to zazwyczaj nie pozostawia ono żadnego uszczerbku na zdrowiu. Odstęp czasowy w przypadku badań, o których Pan wspomina wydaje się wystarczający, a dodatkowo RTG klatki piersiowej należy do najmniej szkodliwych (bardzo niska dawka promieniowania). Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-jest-ryzyko-napromieniowania.

Jeżeli chodzi o drugą część Pańskiego pytania, to nie doprecyzował Pan, o jaki nowotwór chodzi. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego badania czy pakietu badań, które wykrywa raka bądź inne choroby. Dlatego w tej kwestii warto zawierzyć lekarzowi – istotne są dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, a także wywiad rodzinny. Niekiedy to wystarczy, by lekarz mógł podejrzewać konkretny nowotwór. Podstawowym badaniem, oceniającym stan zdrowia jest morfologia krwi.

Dodatkowo, jeżeli ma Pan dolegliwości bólowe, to po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym, internista może zlecić badania obrazowe – np. USG, RTG, zaś specjalista – badania endoskopowe.

Być może zainteresuje Pana również odpowiedź naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-wykrywajace-raka.

I wreszcie – może Pan wykonać odpłatnie badania genetyczne, by określić m.in. ryzyko zachorowania na dany nowotwór. Niestety są to badania kosztowne – zwłaszcza w przypadku badania kompleksowego, sprawdzającego kilkadziesiąt czy kilkaset genów.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/badania-ktore-pomoga-szybko-wykryc-raka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.