Witam,
sądzę, że nie ma Pan powodów do obaw – choć promieniowanie X faktycznie może być obciążające dla organizmu i są grupy pacjentów, u których nie powinno być przeprowadzane badanie RTG, to zazwyczaj nie pozostawia ono żadnego uszczerbku na zdrowiu. Odstęp czasowy w przypadku badań, o których Pan wspomina wydaje się wystarczający, a dodatkowo RTG klatki piersiowej należy do najmniej szkodliwych (bardzo niska dawka promieniowania). Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-jest-ryzyko-napromieniowania.
Jeżeli chodzi o drugą część Pańskiego pytania, to nie doprecyzował Pan, o jaki nowotwór chodzi. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego badania czy pakietu badań, które wykrywa raka bądź inne choroby. Dlatego w tej kwestii warto zawierzyć lekarzowi – istotne są dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, a także wywiad rodzinny. Niekiedy to wystarczy, by lekarz mógł podejrzewać konkretny nowotwór. Podstawowym badaniem, oceniającym stan zdrowia jest morfologia krwi.
Dodatkowo, jeżeli ma Pan dolegliwości bólowe, to po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym, internista może zlecić badania obrazowe – np. USG, RTG, zaś specjalista – badania endoskopowe.
Być może zainteresuje Pana również odpowiedź naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-wykrywajace-raka.
I wreszcie – może Pan wykonać odpłatnie badania genetyczne, by określić m.in. ryzyko zachorowania na dany nowotwór. Niestety są to badania kosztowne – zwłaszcza w przypadku badania kompleksowego, sprawdzającego kilkadziesiąt czy kilkaset genów.
Zachęcam do lektury naszego artykułu, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/badania-ktore-pomoga-szybko-wykryc-raka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Tak, takie badanie jest bezpiecznie.
Zdjęcia RTG zębów to dawka promieniowania mniejsza niż ta, którą codziennie pochłaniamy z kosmosu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy podwójne RTG ma negatywny wpływ na organizm dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Duża dawka promieniowania na organizm – odpowiada Bartłomiej Rawski
- RTG kręgosłupa piersiowego i RTG klatki piersiowej – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Czy te badania mogą wykazać nowotwór w organizmie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy RTG zaszkodziło zarodkowi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki opis TK szyi z kontrastem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taka ilość RTG jest szkodliwa dla zdrowia? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Czy tomografia komputerowa zwiększa ryzyko raka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy badania obrazowe spowodują nowotwór? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej u 2,5 letniego dziecka jest bardzo szkodliwy? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak