Co oznacza wynik morfologii krwi u 2-latka?

Oto wyniki krwi 21 miesięcznego synka. WBC 8,94 G/L, RBC 4,91 T/L, hgb 8,10 mmol/L, HCT 0,39L/L, MCV 79,4fL, MCh 1,7fmol, Mchc 20,8mmol/L, PLT 379G/L, RDW-CV 12,4%, PDW 11,2 fL, MPV 9,8fL, P-LCR 23,9%, Limfocyty 5,8 G/L 65%, monocyty 0,7G/L 8%, eozynocyty 0,87 G/L 10%, bazocyty 0,04G/L 0%, neutrocyty podzielone 1,5 G/L 17%, Granulocyty niedojrzałe 0,00G/l 0% , rozmaz ocena mikroskopowa :Limfocyty 51%, monocyty 13%, eozynocyty 13%, neutrocyty podzielne 21%, neutrocyty paleczkowate 2%. OB 12mm/h, Crp <0,6 mg/L. Badanie było robione ze względu na niewielki powiększony węzeł na szyji. Ma może niecały cm. Pani Doktor patrząc na wyniki zapytała mnie się, czy w rodzinie choruje ktoś na czerwienice. Niepokoji mnie to. Starsza córka obecnie jest na antybiotyku i choruje, ja także przeziębiona. Zasugerowała, że pewne wyniki mogą świadczyć o walce z chorobą. Syn nie ma żadnych objawów. Rośnie i rozwija się książkowo. Czy mam się czym martwić? Powtórzyć badania, jeśli tak to kiedy? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani u dziecka kontrolne badania krwi. To dość istotna profilaktyka w kierunku chorób układu krwionośnego.

Morfologia krwi wskazuje na aktualny stan organizmu oraz na ewentualne toczące się stany zapalne.

Analizując przedstawione wyniki badań, można stwierdzić, że większość parametrów występuje w przyjętych normach.

Jednakże odchylenia dotyczą bardzo ważnego parametru, jakim jest hemoglobina. Prawidłowy poziom tego czynnika dla dziecka w tym przedziale wiekowym wynosi: 10-15 mmol/L, tutaj wynik ten jest za niski. Świadczyć to może o anemii oraz niedoborze żelaza. Przy niższej hemoglobinie dziecko jest bardziej podatne na infekcje.

Poniżej normy jest również MCH, czyli średnia zawartość hemoglobiny w czerwonej krwince. Wynik ten także może wskazywać na anemię i niedobór żelaza, co wynika prawdopodobnie z niedostatecznej diety.

Dodatkowo można stwierdzić, że limfocyty są trochę za wysokie, a neutrocyty za niskie. Wskazywać to może na lekką infekcję wirusową, o czym świadczy też powiększony węzeł chłonny.

Proponujemy konsultację z hematologiem dziecięcym, w celu ustalenia przyjmowania dawek żelaza, żeby wyrównać poziom hemoglobiny. Specjalista zdecyduje również o dalszej diagnostyce.

Można w tym przypadku wykonać również badanie poziomu retikulocytów, ferrytyny oraz witaminy B12 z krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/morfologia-u-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.