Interpretacja wyników 3-latka

Proszę o interpretację wyników synka: leukocyty - 10,28 g/l, erytrocyty - 4,77 T/l, hemoglobina -12,3 g/dl, hematokryt - 35,2%, MCV - 73,8 fl, MCH - 25,8 pg, MCHC - 34,9 g/dl, RDW - 14,1%, płytki krwi - 318 g/l, MPV - 8,6 fl, neutrocyty - 3,24 g/l, limfocyty 6,14 G/l, monocyty - 0,77 G/l, eozynocyty - 0,1 G/l, bazocyty - 0,03 G/l, %neutrocytów - 31,5%, %limfocytów - 59,7%, %monocytów - 7,5%, %eozynocytów - 1%, %bazocytów - 0,3%, wzór odsetkowy leukocytów: segmenty - 25,7%, limfocyty - 64,8%, monocyty - 8,6%, eozynocyty - 1%, żelazo - 102 ug/dl, fosfotaza alkaiczna - 284 U/l. Proszę o interpretację, niepokoją mnie wartości MCV i MCH oraz rozmaz.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W badaniach Pani synka nie widzę nic niepokojącego. Nie wiem z jakiego powodu były wykonane, ale wyniki mieszczą się w granicach normy.

MCH - dolna granica dla wieku 2-6 lat to 24 pg (oczywiście w zależności od laboratorium widełki mogą się nieznacznie różnić, ale wynik zawsze trzeba jeszcze odnieść do wieku).

MCV - rzeczywiście jest nieznacznie obniżony (minimalna wartość dla wieku 2-6 lat to 75 fl), ale ponieważ hemoglobina i żelazo jest prawidłowe, nie wzbudza to niepokoju.

Rozmaz krwi - u dzieci rozkład w rozmazie różni się zdecydowanie od tego u dorosłych, zwłaszcza do 4 roku życia, gdzie dominują limfocyty (w 4 roku życia to 50% leukocytów), dlatego rozmaz ten mieści się w granicach normy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o morfologii krwi.

Serdecznie pozdrawiam!