Co to może oznaczać - przetoczenie krwi w czasie chemii?

U siostry męża niedawno wykryto ostrą białaczkę szpikową M2. Dostał pierwszą chemię i czuje się bardzo źle, ma jakąś wysypkę na całym ciele. Ma za mało płytek krwi, choć ciągle dostaje je i krew. Lekarze tak mówią, nie wiedzą, kiedy dostanie następną chemię, ponieważ jest bardzo osłabiony, gorączkuje. On ma 24 lata. Co to może oznaczać?

ponad rok temu

Szanowna Pani, nie podaje Pani informacji, kiedy u Pani krewnego rozpoczęto leczenie. Po podaniu pierwszej chemioterapii, zwanej indukcyjną (więcej informacji w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-szpikowej) chory pozostaje w szpitalu przez długi okres - mniej więcej miesiąc, ponieważ po chemioterapii dochodzi do spadku wszystkich parametrów krwi - plytek, krwinek czerwonych i białych.

W tym czasie pacjent może wymagać przetoczenia preparatów krwi i płytek. Zdarzją się także powikłania infekcyjne, ponieważ układ odpornościowy jest bardzo osłabiony - chory musi być leczony antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi. Dopiero po 2-3 tygodniach układ krwiotwórczy się odbudowuje, parametry rosną. Wtedy chory zostaje wypisany do domu, gdzie oczekuje na kolejne przyjęcie do szpitala i kolejny etap leczenia.