Co znaczą te monocyty u syna?

Dzień dobry . Odebrałam dzisiaj wyniki synka i ma Monocyty 14,7 % A jest 1-6 co to jest??. Proszę o szybką odpowiedż.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

monocyty wchodzą w skład białych krwinek i odpowiadają za układ immunologiczny, to jest odpornościowy. Dzięki rozmazowi krwi obwodowej można określić procentowy udział monocytów we krwi i u dorosłych za górną granicę przyjmuje się ok. 8%, zaś u dzieci niekiedy może to być więcej. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/monocyty.

W przypadku monocytozy, czyli podniesionego poziomu monocytów we krwi, należy skorelować wyniki badań z historią choroby lub dodatkowymi dolegliwościami, na które uskarża się pacjent. Dlatego też proszę pokazać wyniki badań pediatrze. Przyczyn monocytozy może być wiele – w przypadku nieznacznie podniesionego poziomu monocytów winę za ten stan może ponosić niedawno przebyta (lub trwająca) infekcja bakteryjna czy wirusowa, ale też choroby wątroby, a nawet nowotwory.

Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta w odpowiedzi na pytanie o monocytozę: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/monocytoza-w-wyniku-morfologii-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.