Co oznacza taki poziom płytek krwi?

Dzień dobry robiłam badania. Morfologie wszystko jest wporządku mam tylko dużo płytek krwi w gornej granicy dokładnie 390. Nie mam żadnych objawów robiłam kontrolnie. Czy to że bardzo mało pije może mieć wpływ na taki wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmowanie małej ilości płynów czy raczej odwodnienie, będące konsekwencją tego, uwidacznia się raczej w poziomie hemoglobiny, której wartość może być nieznacznie podwyższona.

Natomiast wysoki poziom PLT, jeżeli normy nie są znacznie przekroczone, nie musi wskazywać na nic niepokojącego, choć warto powtórzyć badanie za kilka tygodni. Trombocytoza występuje przy infekcjach o różnym podłożu, ale także towarzyszy anemii, ciąży. Wyższe parametry pojawiają się także u kobiet, które suplementują estrogeny bądź stosują antykoncepcję hormonalną.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi.

U Pani nie ma powodu do obaw, jeśli poza wysokim poziomem trombocytów nic Pani nie dolega, a odchyleń od normy nie wykazują parametry pozostałych składników morfotycznych krwi.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/24-sygnaly-ktore-swiadcza-o-tym-ze-pijesz-za-malo-wody.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.