Wynik badania morfologicznego krwi

Jak należy interpretować wyniki laboratoryjne przy odchylonych parametrach jak poniżej: Erytrocyty - 3,99 na dolnej granicy; Hemoglobina - 11,3 niski; Hematokryt - 34,5 niski; RDV-CV - 14,2 wysoki; BAS - 0,03 niski; pozostałe parametry w normie. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki bada konieczne jest posiadanie ważnych informacji na temat pacjenta - przede wszystkim mam na myśli płeć, wiek, choroby przewlekłe, zażywane leki oraz wyniki poprzednich badań.
Nieznacznie obniżone parametry układu czerwonokrwinkowego mogą wskazywać na tendencję do anemii - jeżeli wynik dotyczy morfologii dorosłego człowieka. W przypadku niemowlęcia czy małego dziecka (do 3 roku życia), taki wynik mieści się w granicach normy.
Przyczyn anemii może być wiele. U kobiet najczęściej jest to utrata żelaza z krwią miesiączkową. U osób starszych anemia może wynikać z niewydolności szpiku kostnego, nerek, oraz innych schorzeń przewlekłych.
W diagnostyce anemii ważne jest sprawdzenie ile wynosi tzw. wskaźnik MCV (objętość krwinki). Pisze Pani/Pan, że pozostałe wyniki są w normie, ale istotne jest to, czy ten wskaźnik jest przy dolnej, górnej czy też mieści się w środkowym przedziale normy. Jeżeli mieści się w dolnej granicy normy, można podejrzewać, że w organizmie zaczyna brakować żelaza. Jeżeli przy górnej - być może skłonność do anemii wynika z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12. Jeżeli jest w środkowym przedziale, najczęściej oznacza to, że anemia jest konsekwencją tzw. chorób przewlekłych (czyli np. niewydolności nerek, zażywanych leków).
Proponuję wizytę u lekarza internisty.
Pozdrawiam serdecznie