Jakie witaminy podać 17-latkowi?

Szukam witamin, które mogę podać 17 latniemu synowi na wypadające włosy . W ciągu roku włosy znacznie się przerzedziły . Badanie morfologia w normie poza lekkim niedoborem witaminy D ( z zaleceniem lekarza dermatologa i pediatry by stosować w dwace 2000j/ dzień) , hormony tarczycy również w normie . Czy są jakieś suplementy , które w tym wieku bezpiecznie mogę podawać ? Lekarz nie zalecił dodatkowej suplementacji a włosy nadal wypadają .

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dziękuję za to pytanie. Nadmierne wypadanie włosów w okresie nastoletnim to dość powszechny problem, spowodowany najczęściej tzw. „burzą hormonalną”, której towarzyszy także często trądzik młodzieńczy oraz nadmierne przetłuszczanie się skóry i głowy.

Prawdopodobnie lekarze, u których Państwo byliście, wyszli z założenia, że ten problem minie samoistnie. Jednak jeśli suplementacja witaminą D3 nie przyniesie oczekiwanej poprawy, to zachęcam do pogłębionej diagnostyki problemu wypadania włosów u Pani syna. Przede wszystkim warto zbadać poziom hormonów płciowych (androgenów), aby wykluczyć tzw. łysienie androgenowe (niestety może ono pojawić się już w wieku nastoletnim). W celu dokładniejszej diagnostyki najlepiej udać się do trychologa (czyli specjalisty z dziedziny chorób włosów i skóry głowy), który wykonuje badanie trichoskopowe i dopiero na tej podstawie (oraz wywiadu i wyników badań) stawia diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie.

Warto zwrócić też uwagę na inne, bardziej „prozaiczne” czynniki sprzyjające wypadaniu włosów, jak: nieprawidłowa dieta (m.in. uboga w witaminy, minerały i dobrej jakości białko), używki, przyjmowane leki (np. długotrwała antybiotykoterapia), zbyt mała ilość snu, gwałtowne odchudzanie się, stres czy nieodpowiednia pielęgnacja (źle dobrane szampony czy odżywki).

Z suplementów może Pani kupić synowi cynk organiczny, biotynę czy jakiś złożony preparat ziołowy zwierający wyciąg ze skrzypu polnego czy pokrzywy. Należy też stosować szampon przeciwko wypadaniu włosów, a jeśli Państwo jesteście zdeterminowani – dodatkowo wcierki do włosów.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów poświęconych tej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lysienia-androgenowego

Pozdrawiam Panią serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.