Działania niepożądane wymienione są w ulotce leku: http://leki.urpl.gov.pl/files/Letrox_50.pdf
Lek ten stosowany jest w niedoczynności tarczycy. Suplementacja hormonu co najwyżej zapobiegnie skutkom niedoczynności - tyciu. Można równocześnie stosować antykoncepcje hormonalną. Wynik jest powyżej górnej granicy normy i jednoznacznie wskazuje na niedoczynność gruczołu tarczowego. Możliwe badania - fT3, fT4, TSH.
Więcej o niedoczynności tarczycy znajdzie Pani pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
W Pani przypadku TSH jest nieznacznie podwyższone. TSH czyli hormon tyreotropowy jest to hormon wydzielany przez przysadkę. T4 i T3 to hormony wydzielane bezpośrednio przez tarczycę. TSH pobudza tarczycę do wydzielania hormonów T3 i T4. Taki wynik TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. W takim przypadku tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo hormonów T3 i T4 i zwiększa się wydzielanie TSH, aby podbudzić ją do wytwarzania tych hormonów. W Pani przypadku TSH jest nieznacznie podwyższone. Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem działania tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy jej hormony trzeba suplementować.
Do objawów klinicznych niedoczynności tarczycy należy sucha skóra, zaparcia, osłabienia koncentracji, tycie, obrzęki. Poza tym może wystąpić zaburzenie miesiączkowania, prowadzące do niepłodności, a także zwolnienie rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia.
Substancją czynną letrox jest lewotyroksyna. Inaczej mówiąc jest to suplementacja hormonów tarczycy. Tabletkę należy przyjmować rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem.
Letrox, tak jak każdy lek, wywiera pewne działania niepożądane. Wszystkie one wymienione są na ulotce leku, nie oznacza to jednak, że pojawią się w Pani przypadku. Do działań niepożądanych należą: przyspieszenie pracy serca, zaburzenia rytmu serca, drżenia, bóle wieńcowe, pobudzenie, bezsenność, przewodnienie, zmniejszenie masy ciała, biegunka i pokrzywka.
Ogólnie uważa się, że lek należy brać do momentu, kiedy korzyści z jego stosowania przeważają nad działaniami niepożądanymi. Jeśli działania niepożądane wystąpią proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub z lekarzem, który przepisał lek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wyniki badania TSH tyreotropia – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Niskie TSH tarczycy – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Suplementacja Efedryną przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
- Czy te wyniki mogą świadczyć o niedoczynności? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wynik TSH u 29-letniej kobiety – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Podstawowe badania w diagnostyce tarczycy – odpowiada Mgr Agnieszka Kaźmierska
- Czy przy leczonej niedoczynności tarczycy metabolizm jest spowolniony? – odpowiada Jakub Migoń
- Czy badanie TSH wykonuje się na czczo – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Lekko podwyższony poziom TSH – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
artykuły
Normy TSH - charakterystyka badania, kiedy wykonać badanie, normy
Oznaczenie stężenia TSH jest najbardziej czułym ba
Badanie fT4 - co to jest, wskazania, normy i interpretacja wyników
FT4 to badanie, które ma na celu pomiar całkowitej
Choroby tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanyc