Letrox a skutki uboczne i wyniki badania TSH

Witam,Robiłam ostatnio wyniki badań. Mój wynik tsh wynosi 5,1, zostałam skierowana na oznaczenie poziomu th4 i inne oznaczenia, których nazwy są dla mnie nie zrozumiałe. Lekarz przepisał mi Letrox50 pół tabletki na pół godziny przed śniadaniem. Chciałabym wiedzieć jakie są skutki uboczne brania leku Letrox, jako że są to leki hormonalne, czy zatem nie powodują tycia, czy można je przyjmować z tabletkami antykoncepcyjnymi? Martwię się, ponieważ mam skłonności do tycia i nie chciałabym, żeby Letrox zaburzył moją dietę. Chciałabym również zapytać się czy mój wynik jest bardzo zły? Czy Letrox będzie lekiem, który wystarczy na moje problemy? I na jakie jeszcze badania z krwi mógł mi dać skierowanie lekarz albo ewentualnie z jakich mogłabym skorzystać prywatnie? Będę bardzo wdzięczna za rzetelne wyjaśnienie. Pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Działania niepożądane wymienione są w ulotce leku: http://leki.urpl.gov.pl/files/Letrox_50.pdf
Lek ten stosowany jest w niedoczynności tarczycy. Suplementacja hormonu co najwyżej zapobiegnie skutkom niedoczynności - tyciu. Można równocześnie stosować antykoncepcje hormonalną. Wynik jest powyżej górnej granicy normy i jednoznacznie wskazuje na niedoczynność gruczołu tarczowego. Możliwe badania - fT3, fT4, TSH.

Więcej o niedoczynności tarczycy znajdzie Pani pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Magdalena Mroczek

W Pani przypadku TSH jest nieznacznie podwyższone. TSH czyli hormon tyreotropowy jest to hormon wydzielany przez przysadkę. T4 i T3 to hormony wydzielane bezpośrednio przez tarczycę. TSH pobudza tarczycę do wydzielania hormonów T3 i T4. Taki wynik TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. W takim przypadku tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo hormonów T3 i T4 i zwiększa się wydzielanie TSH, aby podbudzić ją do wytwarzania tych hormonów. W Pani przypadku TSH jest nieznacznie podwyższone. Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem działania tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy jej hormony trzeba suplementować.

Do objawów klinicznych niedoczynności tarczycy należy sucha skóra, zaparcia, osłabienia koncentracji, tycie, obrzęki. Poza tym może wystąpić zaburzenie miesiączkowania, prowadzące do niepłodności, a także zwolnienie rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia.

Substancją czynną letrox jest lewotyroksyna. Inaczej mówiąc jest to suplementacja hormonów tarczycy. Tabletkę należy przyjmować rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem.

Letrox, tak jak każdy lek, wywiera pewne działania niepożądane. Wszystkie one wymienione są na ulotce leku, nie oznacza to jednak, że pojawią się w Pani przypadku. Do działań niepożądanych należą: przyspieszenie pracy serca, zaburzenia rytmu serca, drżenia, bóle wieńcowe, pobudzenie, bezsenność, przewodnienie, zmniejszenie masy ciała, biegunka i pokrzywka.
Ogólnie uważa się, że lek należy brać do momentu, kiedy korzyści z jego stosowania przeważają nad działaniami niepożądanymi. Jeśli działania niepożądane wystąpią proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub z lekarzem, który przepisał lek.