Czy ten wynik TSH 63-latka mieści się w normie?

Witam mam 63 lata moje TSH to 0.96.Czy jest prawidłowe norma od 0.27 do 4.20.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonów tarczycy. To istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób tego gruczołu, a także ocena funkcjonowania całego organizmu.

TSH jest hormonem tyreotropowym wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Pozwala on ocenić metaboliczny stan tarczycy, a także w wychwyceniu wielu chorób tego gruczołu, często przebiegających bezobjawowo. Ponadto TSH pobudza tarczycę do produkcji hormonów Ft3 i Ft4.

Nie napisała Pani, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe, w tym tarczycy, a także, czy przyjmowane są na stałe jakieś leki. Bardzo istotne jest również, czy dane badanie było wykonywane na czczo, czy po posiłku.

Biorąc pod uwagę wskazany przez Panią wynik, można by stwierdzić, że mieści się on w wyznaczonych granicach norm referencyjnych. Co prawda, wartość TSH wystąpiła przy dolnej granicy normy. Bardzo ważne jest, jakie towarzyszą Pani objawy. Zbyt niski poziom mógłby świadczyć o nadczynności tarczycy.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani wynik badania. Dlatego, też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który precyzyjniej zinterpretuje poszczególny wynik i zdecyduje o ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.