Czy poziom TSH ma związek ze stanami lękowymi?

Witam , w ostatnim badaniu TSH wyszło mi 4,47ulU/ml od jakiegoś czasu pojawiły się u mnie stanu lękowe i ataki paniki czy może to być związane z wynikiem TSH czy powinnam przeprowadzić dodatkowe badania ?

Witam,

brak informacji z jakiego powodu został wykonane badanie diagnostyczne.

Każdy wynik badania nawet gdy jest w granicach normy powinien być z konsultowany z lekarzem który go zlecał gdyż porówna go z objawami klinicznymi oraz z diagnostyką badaniem fizykalnym.

W opisanym Przez Panią objawów wskazana była by konsultacja lekarza psychiatry który oceni stan kliniczny i zdecyduje czy wymaga Pani leczenia czy konsultacji innego specjalisty.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie hormonu tarczycy. Jest to najlepsza profilaktyka w kierunku rozpoznania wielu chorób tego gruczołu oraz ogólna ocena funkcjonowania organizmu.

W pierwszej kolejności należałoby rozszerzyć diagnostykę, aby móc wyeliminować schorzenia tarczycy. Warto byłoby wykonać pełną morfologię, CRP, oznaczenie ponowne TSH, a także dodatkowo fT3, fT4, przeciwciała anty – TPO oraz anty – Tg oraz USG tarczycy.

Jeżeli wszelkie choroby tego gruczołu zostaną wykluczone, można by rozważyć, że rozwinęła się u Pani nerwica lękowa. Typowymi objawami tego zaburzenia są ataki paniki poprzez odczuwanie przyspieszonego pulsu, kołatania serca, ucisku i bólu w klatce piersiowej oraz gardle, a także częstego odczuwania zmęczenia.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem oraz psychiatrą. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz analizie wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.