Dlaczego poziom anty-TPO jest tak wysoki?

Dobry wieczór, podejrzewam u siebie Hasimoto, mam umówionego lekarza. Dostałam wyniki badań i nie mogę zrozumień anty-TPO, które wyszło >2000 Zakres ref: 0-5.61 pod wynikiem notatka: Ze względu na specyfikę reakcji oznaczenia nie jest zalecane stosowanie rozcieńczeń badanych próbek, gdy otrzymany wynik przekracza uzyskaną wartość (zakres liniowości). Czy jest to dobry wyniki, co oznacza ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani wstępna diagnostykę pod kątem chorób tarczycy. To bardzo ważne postępowanie profilaktyczne w kierunku oceny funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniała Pani o obecnym stanie zdrowia oraz ewentualnych dolegliwościach, które mogą towarzyszyć. Istotne jest, czy występują takie objawy, jak: zmęczenie, suchość skóry, wypadanie włosów, zaburzenie miesiączkowania, problemy ze snem oraz koncentracją, czy pogorszony metabolizm.

Analizując wskazany przez Panią wynik badania przeciwciał anty – TPO, można by stwierdzić, że został on znacznie przekroczony. Świadczyć to może o występowaniu choroby autoimmunologicznej tarczycy. Warto byłoby w takim wypadku rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: oznaczenie przeciwciał anty – Tg, TSH, a także fT3 i fT4.

Ponadto można rozważyć wykonanie USG tarczycy, aby uzyskać pełny obraz tego gruczołu.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://parenting.pl/zapaleniu-tarczycy-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-anty-tpo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.