Przyczyny podwyższonego anty-TPO

Podwyższone anty-TPO- Czy coś z tym robić? Mam 39 lat, od 20 lat łagodną anemię z niedoboru żelaza (suplementacja), przyczyny nie znaleziono. Od 1,5 r. podwyższony cukier - badania co 6 mcy z krwi w laboratorium - 102, 107, 105 ; chociaż trzymam dietę ruch/ostatnio stwierdzono nieżyt naczyn.-ruchowy i pod tym kątem chciałam sprawdzić tarczycę. TSH - 3,870 (zakres ref. 0,270-4,200) ; FT3 - 2,77 (zakres ref. 2,00-4,40) ; FT4 -1,04 (zakres ref.0,90-1,80) oraz anty-TPO 412,40 (zakres 0,00-34,00).

Dzień dobry,

Wygląda na to , że ma Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które może doprowadzić do niedoczynności tarczycy. Niewielka część osób zdrowych może mieć nieznacznie podwyższone miano przeciwciał, ale w Pani przypadku nieco podwyższony poziom TSH jak na Pani wiek może świadczyć o tendencji do niedoczynności, jeśli ona wystąpi wówczas będzie można rozpoznać chorobę Hashimoto. Proszę skontaktować się z endokrynologiem i wykonać usg tarczycy celem oceny m.in. jej echogeniczności. Wskazana ponowna kontrola hormonów tarczycy i TSH za ok. 4-6 tygodni.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz