Czy takie wyniki badania tarczycy świadczą o chorobie?

Witam, zostałem skierowany na badania pod kątem problemów z tarczycą, ponieważ występuje dużo objawów plus mój tata choruje na tarczycę. Wyniki mieszczą się w normie, ale chciałem zapytać czy nie wskazują na początek choroby tarczycy? TSH 3 (ICD9:L69) 0,884 mIU/l norma 0,27 — 4,20 (FT3) (ICD9:O55) 4,25 pg/ml norma 2,0 — 4,4 (FT4) (ICD9:O69) 1,24 ng/dl norma 0,93 — 1,70 Będe wdzięczny za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podejrzewając chorobę tarczycy, na podstawie wywiadu z pacjentem, najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się badania z krwi oznaczające poziom hormonów wytwarzanych przez przysadkę – TSH (hormon tyreotropowy) oraz przez samą tarczycę, czyli FT3 i FT4. Zadaniem TSH jest regulowanie pracy tarczycy i ilości wydzielanych przez nią hormonów. Działa to na zasadzie sprzężenia zwrotnego, czyli im wyższy poziom hormonów tarczycowych, tym mniej TSH uwalnia przysadka i odpowiednio przy niższym poziomie wymienionych hormonów, przysadka wydziela więcej tyreotropiny.

Najczęściej spotykane choroby tarczycy mają związek właśnie z ilością wydzielanych hormonów i może być to niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przyczyny mogą być różne: uraz mechaniczny, choroba autoimmunologiczna, czy tak, jak Pan wspomniał, uwarunkowanie genetyczne.

Wyniki badań, które Pan przytoczył mieszczą się podanych normach laboratoryjnych i nie wskazują na zaburzenia pracy tarczycy.

Nie wspomniał Pan, jakiego rodzaju objawy skłoniły Pana do wykonania powyższego badania, więc trudno mi bardziej odnieść się do pytania, czy zasugerować zbadanie innych powodów problemów zdrowotnych, których Pan doświadcza. Proponuję zatem dalsze obserwowanie siebie pod tym kątem i kolejną wizytę u lekarza. Jeśli skierowanie otrzymał Pan od lekarza ogólnego, można też odbyć wizytę u endokrynologa, poszukując innych powodów pogorszonego samopoczucia, być może też pogłębiając diagnostykę o dodatkowe badania. Na przykład, jeśli Pana tata cierpi na chorobę tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, można wykonać badanie antyTPO, czyli czynnik mówiący o zapaleniu tarczycy. Służy ono zarówno do diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, jak i do oceny ryzyka ich wystąpienia.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wyjaśnienia przyczyn złego samopoczucia.

Więcej informacji na temat hormonów tarczycy znajdzie Pan w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-jak-ja-leczyc

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/tyreotropina-co-to-jest-norma-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.