Czy przy takich wynikach te objawy mogą świadczyć o chorobach tarczycy?

Przepraszam w powyższej wiadomości wkradł się błąd poniżej przedstawiam wartości TSH takie jak wychodziły mi w przeciągu roku Bardzo proszę o interpretację wyników, poniżej przedstawiam wartości TSH takie jak wychodziły mi w przeciągu roku (wyniki od najstarszych): 1. TSH 0,017 2. TSH 2,320, FT3 4,58, FT4 15,790 3. TSH 1,490, FT3 5,21, FT4 16,760 4. TSH 1,790, FT3 4,89, FT4 13,210 Anty-tg 20, anty-tpo 6. Zastanawiają mnie te wyniki bo według mnie chyba problemów z tarczycą nie mam jednak mam dziwne dolegliwości. Mam drżenia rąk, niepokój, rozdrażnienie, pocę się głównie w nocy, czasem mi szybciej bije serce i mam uczucie kołatania. Często boli mnie głowa i mam zawroty. Dodam że leczę się za zaburzenia lękowe i zastanawiam się na ile te dolegliwości mają związek z tarczycą a ile z nerwicą. Stan nerwów mam ustabilizowany biorę leki. Zdarza się że jestem cały dzień senna.Czesto mam biegunki. Czy przy takich wynikach te objawy mogą świadczyć o chorobach tarczycy, czy wskazują na inną chorobę?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie, które Pani zamieściła na naszej stronie. Domyślam się, że, że objawy, które Pani wymieniła są uciążliwe, a brak diagnozy budzi frustrację.

Zakresy referencyjne dla poziomu hormonu wytwarzanego przez przysadkę – TSH, zależą od płci i wieku pacjenta. Interpretacja powinna uwzględniać nie tylko sam poziom TSH oraz hormonów tarczycowych: FT3 i FT4, ale również objawy doświadczane przez pacjenta, to, czy towarzyszą mu choroby przewlekłe, jakie leki przyjmuje stale. Stąd bez dokładnego wywiadu z pacjentem, na odległość bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że na pewno nie ma Pani zaburzeń w pracy tarczycy, mimo iż wyniki wydają się być w normie.

Wraz z wiekiem wzrasta stężenie tyreotropiny we krwi, dlatego dla kobiet w wieku 30-40 lat za normę przyjmuje się zakres 0,4–4,5 mU/l. Spośród wyników, które Pani wymieniła, tylko pierwszy jest poza powyższym zakresem.

Biorąc po uwagę powyższe, tylko specjalista może postawić ostateczną diagnozę, dlatego sugerowałabym odbycie konsultacji u lekarza endokrynologa w celu wyjaśnienia wątpliwości. Symptomy, które Pani wymieniła, są niespecyficzne, mogą wynikać z nieprawidłowości w pracy różnych układów w organizmie, dlatego dobrze byłoby odbyć również wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i omówić z nim różne możliwości. Zapewne internista skieruje Panią na dalsze badania lub zasugeruje kontakt z innym specjalistą, np. kardiologiem.

Gdyby diagnostyka nie wykazała przyczyn czysto fizjologicznych, proszę rozważyć również wątek psychosomatycznego podłoża dolegliwości, wówczas pomocna może być rozmowa z psychologiem. Wspomniała Pani o lekach z powodu nerwicy, natomiast nie napisała, czy bierze udział w terapii. Farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią to najbardziej optymalne połączenie w leczeniu zaburzeń psychicznych. Warto to rozważyć, by Pani życie było spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Zachęcam również do lektury artykułów poruszających podobne zagadnienia:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/czy-jestes-typem-psychosomatycznym

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty