Czy przy takich wynikach te objawy mogą świadczyć o chorobach tarczycy?

Przepraszam w powyższej wiadomości wkradł się błąd poniżej przedstawiam wartości TSH takie jak wychodziły mi w przeciągu roku Bardzo proszę o interpretację wyników, poniżej przedstawiam wartości TSH takie jak wychodziły mi w przeciągu roku (wyniki od najstarszych): 1. TSH 0,017 2. TSH 2,320, FT3 4,58, FT4 15,790 3. TSH 1,490, FT3 5,21, FT4 16,760 4. TSH 1,790, FT3 4,89, FT4 13,210 Anty-tg 20, anty-tpo 6. Zastanawiają mnie te wyniki bo według mnie chyba problemów z tarczycą nie mam jednak mam dziwne dolegliwości. Mam drżenia rąk, niepokój, rozdrażnienie, pocę się głównie w nocy, czasem mi szybciej bije serce i mam uczucie kołatania. Często boli mnie głowa i mam zawroty. Dodam że leczę się za zaburzenia lękowe i zastanawiam się na ile te dolegliwości mają związek z tarczycą a ile z nerwicą. Stan nerwów mam ustabilizowany biorę leki. Zdarza się że jestem cały dzień senna.Czesto mam biegunki. Czy przy takich wynikach te objawy mogą świadczyć o chorobach tarczycy, czy wskazują na inną chorobę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie, które Pani zamieściła na naszej stronie. Domyślam się, że, że objawy, które Pani wymieniła są uciążliwe, a brak diagnozy budzi frustrację.

Zakresy referencyjne dla poziomu hormonu wytwarzanego przez przysadkę – TSH, zależą od płci i wieku pacjenta. Interpretacja powinna uwzględniać nie tylko sam poziom TSH oraz hormonów tarczycowych: FT3 i FT4, ale również objawy doświadczane przez pacjenta, to, czy towarzyszą mu choroby przewlekłe, jakie leki przyjmuje stale. Stąd bez dokładnego wywiadu z pacjentem, na odległość bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że na pewno nie ma Pani zaburzeń w pracy tarczycy, mimo iż wyniki wydają się być w normie.

Wraz z wiekiem wzrasta stężenie tyreotropiny we krwi, dlatego dla kobiet w wieku 30-40 lat za normę przyjmuje się zakres 0,4–4,5 mU/l. Spośród wyników, które Pani wymieniła, tylko pierwszy jest poza powyższym zakresem.

Biorąc po uwagę powyższe, tylko specjalista może postawić ostateczną diagnozę, dlatego sugerowałabym odbycie konsultacji u lekarza endokrynologa w celu wyjaśnienia wątpliwości. Symptomy, które Pani wymieniła, są niespecyficzne, mogą wynikać z nieprawidłowości w pracy różnych układów w organizmie, dlatego dobrze byłoby odbyć również wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i omówić z nim różne możliwości. Zapewne internista skieruje Panią na dalsze badania lub zasugeruje kontakt z innym specjalistą, np. kardiologiem.

Gdyby diagnostyka nie wykazała przyczyn czysto fizjologicznych, proszę rozważyć również wątek psychosomatycznego podłoża dolegliwości, wówczas pomocna może być rozmowa z psychologiem. Wspomniała Pani o lekach z powodu nerwicy, natomiast nie napisała, czy bierze udział w terapii. Farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią to najbardziej optymalne połączenie w leczeniu zaburzeń psychicznych. Warto to rozważyć, by Pani życie było spokojniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Zachęcam również do lektury artykułów poruszających podobne zagadnienia:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/czy-jestes-typem-psychosomatycznym

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.