Czy grzybica może powodować stany depresyjne I lękowe?

Witam, Czy grzybica może powodować stany depresyjne I lękowe? Otóż zaczęło się od grzybicy, która początkowo leczyłam na własną rękę. Niestety stan się pogarszał, że już nie byłam w stanie wytrzymać z bólu podbrzusza. Poszłam do ginekologa stwierdził zapalenie grzybowo-bakeryjne. Przepisał lek nie pomogło i zaczęła się jazda z antybiotykami. Aż wkoncu pomyslalam może to zapalenie dróg moczowych. I trwafilam, znow dwa antybiotyki. Bol podrzusza i swedzenie wogole nie ustępowało, ani na chwilę. Teraz trafiłam na fajna panią ginekolog i mnie wyprowadza bez antybiotkow. Od pojawienia się grzybicy po dwóch miesiącach zauwazylam stany lękowe i depresyjne. Po 4 miesiącach poszłam do psychiatry. Czytalam gdzieś, że tak zaawansowana grzybica powoduje takie stany. Proszę o informację.
KOBIETA, 36 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przerost drożdżaków Candida może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, w tym stanów lękowych oraz depresyjnych. Toksyny, które są wydzielane przez te drożdżaki wpływają między innymi na ośrodkowy układ nerwowy, doprowadzając do zaburzeń snu, problemów z koncentracją czy pamięcią.

Ważne jednak, aby zająć się nie tylko leczeniem grzybicy, ale także zwrócić uwagę na stany depresyjne i lękowe, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. W tym celu trzeba udać się do specjalisty zdrowia psychicznego.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-grzybicy-i-lambiozy-na-rozwoj-depresji-oraz-nerwicy-natrectw,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niedoczynnosc-tarczycy-a-stany-lekowe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stany-depresyjne-i-lekowe-a-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.