Czy faktycznie to może być grzybica ogólnoustrojowa?

Od niedawna mam kilka niepokojących symptomów. Infekcje gardła, zapalenie zatok szczękowych (smakram skrzepami krwi, a czasami w przezroczystych smarkach widzę mini czarne niteczki). Od miesiąca miewam często biegunki, w kale jest śluz i również mini czarne niteczki, a oprócz tego długie nitki przypominające włosy. Do tego nieprzyjemny zapach z ust. Ostatnio tez zauważyłem zolte grudki śluzu w moczu. Na dodatek włosy mam coraz rzadsze. Czy dobrze podejrzewam ze jest to grzybica ogólnoustrojowa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, Grzybica ogólnoustrojowa pojawia się w wyniku namnażania drożdżaków Candida Albicans. Taka sytuacja może powodować wiele poważnych schorzeń i wymaga konsultacji z lekarzem rodzinnym lub internistą, który po wstępnym wywiadzie i diagnostyce podejmie decyzję o dalszym leczeniu specjalistycznym. Grzybica może zaatakować różne narządy niezależnie od wieku. Najczęściej występujące rodzaje to m.in. grzybica skóry, płuc, jelit, czy grzybica pochwy. Wymienione przez Panią objawy, takie jak bóle gardła, biegunka czy nieprzyjemny zapach z ust mogą wystąpić w przypadku grzybicy, ale równie często także innych chorób, dlatego, aby poznać faktyczną przyczynę tych dolegliwości konieczna jest wizyt u specjalisty. Inne charakterystyczne objawy grzybicy ogólnoustrojowej to także zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i towarzyszące im nudności, ból brzucha oraz problemy skórne. Więcej na temat objawów grzybicy ogólnoustrojowej znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzaki-namnazanie-objawy-grzybicy-ogolnoustrojowej. Warto również zapoznać się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobny temat:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-potwierdzajace-grzybice-ogolnoustrojowa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-grzybice-calego-organizmu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-grzybicy-ogolnoustrojowej-u-26-latka

Proszę pamiętać, że leczenie grzybicy to bardzo długotrwały proces, który często wymaga od pacjenta nie tylko odpowiedniego leczenia, ale również zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych, np. rezygnację ze spożywania słodyczy i białego pieczywa, które przyczyniają się do przerostu drożdżaków.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.