Jak wyleczyć ten łupież pstry?

Dzień dobry, od trzech miesięcy choruje na łupież pstry, byłam u trzech rożnych dermatologów, nic mi nie pomaga, nadal powstają nowe plamki (w mniejszych ilościach niż na początku choroby) przez miesiąc brałam tabletki flucofast, odstawiłam, ponieważ miałam dużo skutków ubocznych, stosowałam kremy z terbinafiną, myłam się nizoralem, ograniczyłam słodycze i odstawiłam alkohol. Czym jeszcze mogę wspomóc leczenie, po jakim czasie można opalać białe plamki oraz czy trzeba cały czas zmieniać i prać pościel oraz ubrania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

łupież pstry to choroba, którą powodują drożdżaki – można się nią zarazić w wyniku niezachowania odpowiednich warunków higieny w salonach kosmetycznych czy fryzjerskich. Oznacza to, że również w domu, w okresie choroby, należy szczególnie dbać o higienę, by nie dochodziło do reinfekcji. Zatem trzeba często prać pościel oraz ubrania – w wysokiej temperaturze, a także prasować je dla pewności. Włosy koniecznie muszą być myte codzienne, a stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, przepisanych przez lekarza musi być sumienne, a nie sporadyczne. Z opalaniem lepiej wstrzymać się do czasu wyleczenia choroby, choć nie trzeba unikać ekspozycji na światło słoneczne, a jedynie nie dopuszczać do opalania w ostrym słońcu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do lektury materiału dotyczącego drożdżaków: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzaki-namnazanie-objawy-grzybicy-ogolnoustrojowej.

Oczywiście bardzo ważne jest, by kurację wspierać dietą – słusznie, że odstawiła Pani alkohol i słodycze, bo drożdżaki żywią się cukrem, a środowisko zasadowe służy ich namnażaniu. Dodatkowo może Pani wprowadzić do diety probiotyki i żywność zawierającą pożyteczne probiotyki i prebiotyki. W przypadku tak długotrwałego zmagania się z chorobą warto byłoby jednak rozważyć stosowanie również leków doustnych o działaniu ogólnoustrojowym.

Więcej informacji na temat leczenia łupieżu pstrego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lupiez-pstry-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.