Jak leczyć łupież pstry w czasie ciąży?

Jestem w 22 tygodniu ciazy i zdiagnozowano u mnie łupież pstry. Mam go pod pachami , pod piersiami , na brzuchu... mam ciemno brazowe, czasem czerwone plamy Spedzialam bardzo dużo czasu u dermatologów i przepisano mi tylko płyn clotrimazolum niestety nic to nie pomaga, a tylko rozprzestrzenia się na większe partie ciała . Czy naprawdę nie ma możliwości leczenia tego schorzenia w czasie ciąży i karmienia piersią? Powiedziano mi ,że muszę poczekać z ogólnym leczeniem, bo nie ma leków dla ciężarnych i karmiących, które są bezpieczne. A czy jak ja to zostawię, to nie zrobią mi się trwałe odbarwienia ? Nie wiem Ci robić, kogo słuchać...jestem młodą osobą, a zmagam już s z tym od kilku miesięcy. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Łupież pstry jest przewlekłą grzybicą skóry wywołaną grzybem z gatunku Malassezia. Na rozwój tego schorzenia wpływają wysokie temperatury, duża wilgotność, intensywna potliwość, niewystarczająca higiena, obniżona odporność oraz zwiększony łojotok.

Na ten rodzaj grzybicy chorują głównie ludzie młodzi, u których występuje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. Przypadłość ta może również dotyczyć kobiet w ciąży ze względu na zmiany hormonalne (pobudzanie gruczołów łojowych).

Do głównych objawów tej choroby należą: obecność złuszczających się, żółtawych i owalnych plam, zlokalizowanych głównie na dekolcie, szyi, brzuchu, klatce piersiowej oraz ramionach. Charakterystyczne jest odbarwianie się plam pod wpływem promieni słonecznych.

Niestety, ze względu na to, że łupież pstry jest chorobą nawracającą leczenie musi być często powtarzane. Do głównych preparatów stosowanych w kuracji można zaliczyć: żele, pianki, płyny z substancją czynną – klotrimazolem. Środki higieny, takie jak mydła, czy szampony powinny mieć w swoim składzie kwas salicylowy.

Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli używanie odpowiednich dermokosmetyków do mycia i nawilżania ciała.

Podczas ciąży stosowanie preparatów leczniczych jest mocno ograniczone. Oprócz dbałości o higienę naturalnymi dermokosmetykami, można by zalecić używanie delikatnych ziołowych szamponów na łupież pstry. Istotnym jest również, aby po przepisanej przez lekarza kuracji klotrimazolem, często i regularnie nawilżać ciało delikatnymi balsamami.

Po urodzeniu dziecka będzie możliwość rozszerzenia leczenia o inne skuteczniejsze preparaty.

Proponujemy, aby w razie wątpliwości ponownie skonsultować się z lekarzem, który oceni, jakie jeszcze preparaty mogła by Pani stosować, aby poprawić komfort życia podczas ciąży.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/lupiez-pstry

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-leczyc-lupiez-pstry

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.