Jak wyleczyć moje stany lękowe?

Dzień Dobry o jakiegoś czasu zauważyłem że mam stany lękowe w nocy tzn budze się z lękiem że coś się stało przewróciło spadło w pokoju, zdarza mi się to coraz częściej,rok temu miałem zdiagnozowana nerwice.Bralem Neurol Sr oraz Tricitto na sen.Powinienem się martwić że to jeden z objawów powrotu choroby?Bardzo często też przejmuje się rzeczami które tak naprawdę to blachostki i jestem smutny wtedy nawet do kilku dni po czym wszystko ustępuje.Proszę o rade czy udać się do lekarza?Dziekuje za pomoc Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Polecam konsultację z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą. W pana przypadku mogłaby pomóc psychoterapia poznwczo-behawioralna.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,

Magdalena Klekotko

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z całą pewnością warto będzie udać się do lekarza i porozmawiać o towarzyszącym lęku. Napisał Pan, że miał przepisane leki i zdiagnozowaną nerwicę, ale czy leczenie zostało w jakiś sposób zakończone, czy przerwane? Lek Tricitto stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz towarzyszącym im zaburzeń snu, natomiast Neurol o przedłużonym działaniu stosuje się w rozmaitych stanach lękowych. Być może zażywane okresowo leki wytłumiły niektóre niepokoje, jednak długofalowo głębokie przyczyny Pana złego samopoczucia mogły nie zostać dostatecznie zaopiekowane. Nerwica objawia się nie tylko w sferze psychicznej, ale również somatycznej. Dlatego zachęcam do ponownej konsultacji lekarskiej, która niekoniecznie oznaczać będzie automatyczny powrót do farmakologicznych sposobów radzenia sobie z lękami.

Jednocześnie zachęcam także do zastanowienia się nad podjęciem pracy nad własną osobowością – podstawową bronią w walce z nerwicą jest psychoterapia. Specjalista psychoterapeuta podczas sesji pomoże w codziennym funkcjonowaniu z dotykającymi objawami lękowymi, ale i pozwoli odkryć źródła przekonań oraz niekorzystnych zachowań.

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytania, warto zajrzeć w podane linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stany-lekowe-i-problemy-ze-snem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zaburzenia-lekowe-i-fobie-da-sie-wyleczyc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-opanowac-nerwice-lekowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.