Pragnienie a wyniki badań hormonalnych

Witam, o czym mogą świadczyć następujące wyniki badań tarczycy: TSH-1,915mU/L, FT4-1.22, anty-TG-209,0, Anty-TPO<28,0 dodam, że wcześniejsze badanie TSH 3,8. Miałam także podwyższoną prolaktynę - 40. USG tarczycy mam bdb, nigdy także nie chorowałam na tarczycę, a badania robiłam profilaktycznie co 6 miesięcy. Z innych objawów to mam także bardzo duże pragnienie, ale zawsze tak miałam. Nie czuję się zmęczona i nie jestem w ciąży. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry.

Podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, dlatego powinna Pani co jakiś czas kontrolować funkcję tarczycy. Podwyższone stężenie PRL może wynikać z hiperprolaktynemii czynnościowej. Proszę zgłosić się do endokrynologa, w warunkach ambulatoryjnych można wykonać test z metoclopramidem, który powinien wyjaśnić, czy jest to hiperprolaktynemia czynnościowa. Z uwagi na duże pragnienie proponowałbym oznaczyć stężenie glukozy na czczo oraz wykonać analizę moczu. W przypadku niskiego ciężaru właściwego moczu < 1,005, zwiększonego pragnienia i wielomoczu > 4litrów /24 h konieczna będzie konsultacja lekarska.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz