Czy moje problemy wykluczają ciążę?

Mam 39 lat w czerwcu kończę jeszcze nie miałam ciąży ani poronień. W klasie 7 miałam operacje na wyrostek i wadę jelita.. Od dziecka 3 roku życia dostawałam hormony na nerki i od 3 roku życia przybierałam na wadze na tą chwilę przy wzroście 155 ważę 104/105 kg wiem że mam nadwagą... W 8 klasie miałam operacje na nerki - Odpływ 2 stopnia w lewej nerce do tej pory mam Nie trzymanie moczu z mężem prubojemy zajść w ciążę i mamy problem... Ginekolog powiedział mi że jak schudnę to zajdę w ciążę.. Tylko że jak leżałam w szpitalu na odziale ginekologicznym na badaniach hormonalnych to chude kobiety mają problemy z zajściem w ciążę nawet dowiedziałam się że może być przyczyną zapchanie kanałów rodnych.. Moje pytanie brzmi czy z problemami nie trzymaniem moczu mogę mieć problem z zajściem w ciążę i czy w moich problemach mogę mieć zapchane kanały rodne...? Dodam że badania hormonalne robione to Hiperprolaktynemia E 22.1 Niepłodność kobieca N97 Otyłość E66 Niepłodność pierwotna Otyłość 3 stopnia Hiperprolaktynemia czynnościowa Insulinoodporna Tak mi wyszło w wynikach końcowych proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak wskazują wyniki badań, problem niepłodności jest u Pani złożony i może składać się na niego hiperprolaktynemia, czyli podwyższony poziom prolaktyny, będącej hormonem hamującym owulację. Bez owulacji zapłodnienie jest niemożliwe. Dodatkowo czynnikiem, który zdecydowanie najczęściej u kobiet skutkuje problemami z zapłodnieniem jest otyłość – o ile w przypadku nadwagi nie ma ani przeciwwskazań, ani znacznych problemów z zapłodnieniem, tak już otyłość – u Pani jest to otyłość 3. stopnia – może być głównym źródłem niepłodności.

Otyłość jest źródłem wielu zaburzeń endokrynologicznych – może powodować zaburzenia miesiączkowania, PCOS czy właśnie nadmiar androgenów lub hiperprolaktynemię.

O skutkach otyłości może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-otylosci.

Oczywiście również szczupłe kobiety mogą cierpieć z powodu niepłodności czy bezpłodności, jednak zawsze w przypadku stwierdzonej otyłości i problemów z zajściem w ciążę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeżeli zdiagnozowano u Pani również niedrożność jajowodów, to oczywiście również to jest istotną przeszkodą w zapłodnieniu.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, odnajdzie tu Pani więcej informacji na temat przyczyn niepłodności u kobiet: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-kobiet.

Na temat swoich wątpliwości powinna Pani porozmawiać z ginekologiem bądź ginekologiem endokrynologiem. W klinice leczenie niepłodności z kolei uzyska Pani informacje, na temat diagnostyki oraz metod leczenia, mających na celu przywrócenie płodności – niewykluczone, że konieczne będzie zredukowanie masy ciała, leczenie endokrynologiczne mające na celu uregulowanie gospodarki hormonalnej, a także monitorowanie cyklu w celu ustalenia, czy ma Pani owulację.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytanie, być może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadwaga-moze-byc-przyczyna-problemow-z-zajsciem-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.