Czy moje szanse na zajście w ciążę są zerowe?

Mam podejrzenie zespołu policystycznych jajników i polip macicy, czy moje szanse na zajście w ciążę są zerowe? Lat 21

Redakcja abcZdrowie

Witam,

występowanie polipów endometrialnych macicy nie przekreśla szans na ciążę. Zagrożenie ze strony tej zmiany ma związek raczej ze skutkami, jakie może powodować. Do głównych objawów, jakie daje polip mogą być zaburzenia hormonalne, powodujące wydłużanie lub skracanie cyklu miesiączkowego. Nieleczony polip endometrialny z czasem może być przyczyną niepłodności, a także może powodować trudności z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polip-endometrialny-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania.

Z kolei PCOS, podobnie jak polipy macicy, może powodować zaburzenia cyklu, problemy z owulacją, a w konsekwencji problemy z zajściem w ciążę. To również dotyczy zwłaszcza kobiet niezdiagnozowanych lub tych, które nie podejmują leczenia.

Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie, być może Panią uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-przy-pco.

Bardzo ważne jest, by jak najszybciej postawić odpowiednią diagnozę, a także podjąć leczenie tego schorzenia hormonalnego. To daje szanse na zajście w ciążę – przed podjęciem starań o dziecko kobieta powinna skonsultować swoje plany z ginekologiem, a także zadbać m.in. o właściwą dietę (pozwalającą na utrzymanie odpowiedniej masy ciała). Najczęściej staraniom o ciążę towarzyszy wsparcie farmakologiczne – pacjentka musi zażywać leki na stymulację owulacji.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.