Czy ta prolaktyna ma jakiś wpływ na ciążę?

Witam serdecznie, Robiłam badania hormonalne i wyszła mi za dużo prolaktyna bo 31 a norma jest do 24. Czyto to ma jakiś wpływ na ciążę? Ponieważ staramy się teraz z mężem o dzidziusia i się martwię czy najpierw nie powinnam uregulować hormonów. Zaczął mi się znów pojawiać trądzik a brałam kiedyś axotret i Pani dermatolog mówiła, że nie powinno być nawrotu trądziku i ,że to pewnie kwestia hormonów.Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej prolaktyna ma wpływ zarówno na rozwój i utrzymanie ciąży, jak i na sam proces zapłodnienia. W pierwszej kolejności powinna więc Pani unormować hormony, ponieważ często zdarza się, że problemy z zajściem w ciążę wynikają właśnie z powodu zaburzeń hormonalnych.

Zbyt wysoka prolaktyna (czyli inaczej hiperprolaktynemia) jest przyczyną nieregularnych owulacji i zaburzeń miesiączkowania, przez co zajście w ciążę bywa utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Proszę więc koniecznie skonsultować się z ginekologiem, który zaleci Pani leczenie mające na celu obniżenie prolaktyny.

Więcej na temat prolaktyny w kontekście zajścia w ciążę przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna-a-zajscie-w-ciaze.

Podobne pytania pojawiły się natomiast pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoka-prolaktyna-a-starania-o-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoka-prolaktyna-u-32-latki-a-starania-o-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.