Na co wskazuje ten poziom AMH u 34-latki?

Mam 34 lata i staram się o dziecko od 9 miesiecy, póki co bezskuteczne. Ostatnio na zlecenie lekarza wykonałam badanie AMH - wynik 4,33 ng/ml. Pozostałe hormony są w normie, poza tym że w badaniu wyszła hiperprolaktynemia czynnościowa (po badaniu z obciążeniem). Prolaktyna bez obciążenia w normie. Czy ten wynik AMH jest prawidłowy, czy jest ryzyko PCOS? Dodam, że miesiączki są w miarę regularne, co 30 - 31 dni, czasami z niewielkim odchyleniem 2-3 dni. Miałam wykonywane w ostatnim miesiącu USG i lekarz nie stwierdził niczego niepokojącego.
KOBIETA, 34 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

normy AMH dla kobiet w wieku rozrodczym wynoszą 1-3 ng/ml. W Pani przypadku wynik ten jest nieco powiększony i może właśnie to jest przyczyną bezskutecznych starań o ciążę.

U kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników (PCOS) można zaobserwować podwyższony poziom AMH, jednak zazwyczaj jest tu mowa o wyniku powyżej 6 ng/ml. W obecnej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa ze wszystkimi aktualnymi wynikami badań. Lekarz podejmie decyzję, czy konieczne jest wdrożenie leczenia.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysokie-amh-i-pcos-a-szanse-na-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-amh-a-szanse-na-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-wynik-amh-na-poziomie-4-28-ng-ml.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.